Społeczeństwo cyfrowe

Pobierz PDF
W pierwszym dniu Kongresu Gospodarczego Lubuskie 2019 była mowa m.in. o społeczeństwie cyfrowym w kontekście wyzwań dla biznesu i samorządów. Sztuczna inteligencja w kontakcie z klientem, e-klient w biznesie i administracji, urząd a obywatel – narzędzia komunikacji to niektóre z tematów poruszanych podczas panelu pt. „Społeczeństwo cyfrowe – wyzwania dla biznesu i administracji”.

Smart city - wyzwanie czy ułatwienie?
W panelu uczestniczyli: Łukasz Wrona – specjalista ds. wdrażania systemów bezpieczeństwa informacji, dr Paweł Nowak – członek zespołu ekspertów ds. społeczeństwa informacyjnego Związku Województw RP, Krzysztof Głomb - prezes zarządu Stowarzyszenia Miasta w Internecie, prof. Andrzej Pieczyński z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Robert Błaszczyk - Cinkciarz.pl, Jola Uździcka - Sinersio Polska oraz Radosław Grech z Centrum Energetyki Odnawialnej UZ. Moderatorem spotkania był Marek Czyż - Silesia 24.

Paneliści zwrócili uwagę na wiele ważnych aspektów:
Łukasz Wrona – specjalista ds. wdrażania systemów bezpieczeństwa informacji mówił, że ważne jest budowanie lokalnych społeczności – miasto powinno wykorzystywać nowoczesne narzędzia. Tworzenie wydarzeń na FB, informowanie, komunikowanie. Jest wiele rożnych możliwości i zastosowań. Rynek nie zna próżni.

Prof. Andrzej Pieczyński z Uniwersytetu Zielonogórskiego podkreślał, że  inteligentne miasto ma zapewnić lepszą jakość życia. - To bezpieczeństwo obywateli, dostęp do informacji, inteligentny transport. To ma być zielone miasto, przyjazne nam, mieszkańcom. Ma zapewnić taki standard życia, z którego będziemy zadowoleni. Istotne jest zwiększenie usług dla obywateli, aby mógł mieć wygląd jak np. teraz do księgi wieczystej. To miasto z łatwiejszym dostępem do informacji. Młody człowiek każdą wolną chwilę spędza w komórce i to będzie główny kanał komunikacyjny - mówił profesor.

Jola Uździcka - Sinersio Polska jak sama powiedziała reprezentuje biznes od strony technicznej. - Należy się zastanowić nad tym, na ile rozumiemy hasła, o których dziś mówimy. Ważna jest edukacja i zmiana w edukowaniu ludzi, nie tylko młodych. Ja prezentuję centra przetwarzania danych. My widzimy ten świat technologii od innej strony, może już nie takiej zachwycającej. To niebezpieczeństwo m.in. w postaci wypływu danych. Od 2017 r. do 2018 wzrosła dwukrotnie cyberprzestępczość. Zadbajmy o bezpieczeństwo haseł, PINów. Wiele zagrożeń prowokujemy sami, bo nie mamy wiedzy. Czasem wystarczy wymiana serwera czy systemu i można to zrobić naprawdę rozsądnie.
Jeśli chodzi o współpracę z samorządami my jako przedstawiciele biznesu, który ma swoje serwerownie, bierzemy udział w przetargach, rozmawiamy z urzędami, potrzebna jest chęć nawiązania współpracy - mówiła.

Krzysztof Głomb - prezes zarządu Stowarzyszenia Miasta w Internecie: Musimy zmienić edukację w sposób znaczący, abyśmy mogli zmienić to, o czym dziś mówimy. Dzisiejsze pokolenie będzie żyć w zupełnie innej rzeczywistości. Przed nami rzeczy, które zmienią naszą rzeczywistość. Będziemy mieli społeczne protesty. Nie patrzmy w przeszłość, patrzmy w przyszłość. Do 2020 r. 40 proc. aplikacji informatycznych będzie funkcjonowało z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
W Polsce brakuje informatyków, w urzędach jest jeszcze większy problem. Koszt utrzymania informatyka, stawia wójtów i burmistrzów w trudnej sytuacji i to się będzie pogłębiać.

O aktualnych trendach i tendencjach mówił Robert Błaszczyk - Cinkciarz.pl. - Cały czas zastanawiamy się nad tym nowymi trendami. Rewolucja zaczęła się od smartfonów. My jako firma zastanawiamy się nad trendami w e-commerce i to nasz kamień milowy. Handel w internecie jest najszybszą rozwijającą się gałęzią przemysłu w Polsce. Według nas to jest przyszłość. Jest trend, mówiący sprawdzaj i szukaj w internecie, ale nabywaj w sklepie, porozmawiają ze sprzedawcą. Ani jedno ani drugie nie przestanie funkcjonować. Handel w internecie to będzie wiodący trend. Strach przed bezpieczeństwem płatności w sieci maleje. Internauci wybierają zakupy w sieci, bo są dostępniejsze i tańsze. Innowacja jest wtedy, gdy stary problem spotyka nową technologię - mówił.

Radosław Grech z Centrum Energetyki Odnawialnej UZ: Produkty mamy już dostępne, ale często jest problem z Internetem z zasięgiem. Trend społeczeństwa informacyjnego będzie opierał się o analizę danych.

Doświadczeniami od strony samorządu podzielił sie dr Paweł Nowak. - Komputery nie są wcale takie mądre. Są na tyle mądre, na ile je stworzyliśmy. Robią rzeczy szybciej niż my, ale jeśli robią błąd, robią go konsekwentnie. Pracując w UMWL w Łodzi mogę śmiało powiedzieć, że samorządy mają mały wpływ na to, aby chronić się na ataki w sieci. To nie jest obszar zainteresowania, ale dzieje się tak do pierwszego skutecznego ataku. A jak się to już zdarzy, winą najczęściej obarcza się informatyka. Często w urzędzie jest problem, aby zatrudnić specjalistów, bo musielibyśmy mu zaproponować naprawdę dobre wynagrodzenie i nie ma czym przyciągnąć tych osób do urzędów. Problem w rozwoju społeczeństwa informacyjnego w dużej mierze bierze się z tego, że nie patrzymy długofalowo. W samorządzie jest to czas na kadencję - mówił dr Paweł Nowak.

Galeria: Społeczeństwo cyfrowe

Zobacz również