Kongres Gospodarczy: wino lubuskim potencjałem

Pobierz PDF
- Tu, w regionie lubuskim, na Kongresie Gospodarczym nie możemy mówić o gospodarce bez winiarstwa. To są nasze tradycje, które udaje nam się razem dzięki państwu odradzać. Winnica w Zaborze to nasz produkt turystyczny – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Tradycyjnie w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze zgromadzili się najważniejsi krajowi eksperci i enolodzy. Robert Makłowicz - ekspert kulinarny - w swoim wyjątkowym stylu poprowadził panel winiarski.

- Zdrowie i jakość życia to nasze inteligentne specjalizacje. To nie jest tylko moda wykreowana i wypromowana w regionie lubuskim, ale sposób na życie, bardzo dobry sposób na życie. Dlatego jestem tu dzisiaj, aby podziękować promotorom i wszystkim, którzy bardzo mocno nasz region promują. Promują jako region ludzi aktywnych, chcących zdrowo żyć - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.   

Marszałek podkreślała, że bez lubuskich winiarzy odradzanie tradycji winiarskich nie byłoby możliwe. - Nie byłoby też możliwe budowanie tej "Polskiej Toskanii", tutaj, na Ziemi Lubuskiej. - W tym roku po raz pierwszy przyjęto do Rady Ambasadorów Lubuskiego Winiarstwa lubuskich winiarzy. Pod koniec września podczas Winobrania na lubuskiej winnicy samorządowej wręczono nominacje. Do grona ambasadorów podczas wczorajszej gali dołączyli kolejni winiarze, a dziś akt powołania do Rady Ambasadorów Lubuskiego Winiarstwa odebrał Maciej Nowicki - dziennikarz i krytyk winiarski, związany z magazynem Ferment i portalem Winicjatywa – największymi mediami winiarskimi w kraju. Polskim winem zajmuje się od ponad 8 lat, aktualnie pisze o nim najwięcej ze wszystkich dziennikarzy. Współorganizator festiwali promujących polskie winiarstwo, przewodniczący i członek komisji sędziowskich w polskich konkursach winiarskich, uczestnik paneli dyskusyjnych, prowadzący degustacje polskich win w całym kraju i promujący je za granicą.  

– Pan Maciej był z nami, razem z lubuskimi winiarzami w Madrycie, gdzie stoczył się wielki pojedynek pomiędzy lubuskimi winiarzami a hiszpańskimi. Mieliśmy tremę, ale mieliśmy też olbrzymie wsparcie, a o tym wszystkim cały czas na bieżąco pisał Maciej Nowicki. Dzięki temu cała Polska i świat mógł się dowiedzieć, jacy są lubuscy winiarze – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.       

Drugi dzień Kongresu poświęcony był zdrowiu i jakości życia oraz kluczowej specjalizacji regionu lubuskiego, czyli winu. W Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze uczestnicy Kongresu spotkali się z Robertem Makłowiczem, który poprowadził panel "Zielona kraina miodem płynąca" oraz blok gastronomiczny „Wikt & Wino - Para warta zachodu”.

W panelu dyskusyjnym poświęconemu winiarstwu wzięli udział Maciej Nowicki z Fermentu, Katarzyna Korzeń z Winnicomanii, Guillaume Dubois - Winnica Gostchorze, Monika Bielka-Vescovi - Uniwersytet Jagielloński, Radosław Froń – Podkarpacka Akademia Wina. To tylko niektóre nazwiska ekspertów, których spotkaliśmy w Zaborze.

Czy możemy być drugą Szampanią? Powinniśmy tworzyć dobrej jakości wina, nawet w wysokiej cenie. Musimy opracować program zarówno promocyjny i edukacyjny, żeby klient sięgał po polskie wina. Badając rynek konsumencki wiemy, że w Wielkiej Brytanii - szampany i wina musujące są bardzo popularne.

Monika Bielka-Vescovi podkreślała, że w Polsce zarejestrowanych jest 295 winnic. Mamy duże możliwości. To jest wizytówka, którą musimy wysyłać w świat. Musimy się pokazywać z jak najlepszej strony, bo to będzie do nas wracać.

Podczas panelu „Kierunek - Zdrowie” mogliśmy porozmawiać z trenerami, jak poprawić swoją sylwetkę i jak holistycznie dbać o harmonię ducha i ciała. Mówiono o trendach żywieniowych, zdrowych nawykach, zamiennikach, produktach bio. Podkreślano dobroczynny wpływ owoców sezonowych oraz pozytywne aspekty płynące z aktywności fizycznej. Zbilansowana dieta, konsekwencja, determinacja i samodyscyplina to klucz do dobrego samopoczucia i zdrowia.     

W panelu uczestniczyli: Justyna Korycka-Korwek - LOIiWA Sp. z o.o. w Kalsku, Agnieszka Kościan - Holistyczne centrum treningowo-żywieniowe Cocktail, Aga Migdałek – EnceRęce, Rafał Prokopiuk - Akton Fitness Club, Danuta Biczyńska – instruktorka jogi.  Moderatorem spotkania była Agnieszka Kopczyńska - AgaMaSmaka.pl, specjalistka żywienia i dietetyki, nauczycielka zdrowego odżywiania.

Galeria: Kierunek zdrowie - Kongres Gospodarczy Lubuskie 2019

Zobacz również