Ochota na życie

Pobierz PDF
Już w najbliższą sobotę (8 lutego) zaplanowano  Dzień Otwartych Drzwi w Ośrodku Radioterapii w Gorzowie Wlkp. Wydarzeniu przyświeca hasło „Ochota na życie” i związane jest z obchodami Światowego Dnia Walki z Rakiem. Będzie to szansa na konsultacje ze specjalistami oraz wykonanie bezpłatnych badań. - To my sami możemy zadbać o nasze zdrowie. Przez profilaktykę, diagnostykę i aktywność da się zapobiegać chorobom. Zachęcam Lubuszan do profilaktyki przez cały rok – przekonuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

Program dni otwartych

Przez kilka godzin, a dokładnie od 10 do 13 lekarze onkolodzy-radioterapeuci, onkopsycholodzy oraz psycholodzy będą czekać na mieszkańców. W tym czasie da się skorzystać również  z bezpłatnych badań laboratoryjnych z oznaczeniem markerów nowotworowych – PSA (dla mężczyzn) oraz CA125 (dla kobiet). Dodatkowo uczestnicy skontrolują poziom cukru lub ciśnienia oraz poznają najważniejsze informacje o samobadaniu piersi i jąder. Nie zabraknie także rozmów o badaniach profilaktycznych, jakie należy wykonywać regularnie, a są  bezpłatnie dostępne w szpitalu.

Spotkania i badania to jednak nie wszystko. Zainteresowani nowościami medycznymi  będą mogli zwiedzić  Ośrodek Radioterapii, w tym jego „serce”, czyli bunkry z akceleratorami. Otwarta będzie też "Galeria R”, gdzie można podziwiać grafiki i obrazy lubuskich twórców.

Dlaczego profilaktyka to podstawa?

Zachorowalność na raka może wiązać się z genetycznymi skłonnościami lub codziennymi zachowaniami, czyli sposobem jedzenie i życia. Dlatego wykonywanie badań profilaktycznych jest tak ważne! Nowotwór szybko zdiagnozowany to szansa na wyleczenie. Już piąty rok  w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie istnieje karta diagnostyki i leczenia onkologicznego. Pacjenci z podejrzeniem lub stwierdzeniem nowotworu są badani oraz leczeni w ramach szybkiej oraz kompleksowej terapii onkologicznej. Kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego może wydawać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz lekarz specjalista w poradni ambulatoryjnej (AOS), jeśli będzie podejrzewał u pacjenta nowotwór złośliwy.

Bezpłatne badania

W gorzowskim szpitalu bezpłatnie wykonuje się badania cytologiczne dla pań. W lecznicy funkcjonuje Pracownia Cytologii Ginekologicznej, która jako jedyna w województwie lubuskim wykonuje badania cytologiczne, objęte Populacyjnym Programem Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Warto także wykonać bezpłatną kolonoskopię, czyli badanie jelita grubego. To zaproszenie kieruje się szczególnie do osób, które w ciągu ostatnich 10 lat nie wykonywały takiego badania, a są w wieku 50-65 lat lub w wieku 40  lat, jeśli rodzice, rodzeństwo lub dzieci chorują na raka jelita grubego. Szczegółowe informacje o programie można uzyskać w Pracowni Endoskopowej WSzW w Gorzowie Wlkp. pod numerem telefonu 512 463 661.

Zobacz również