Pionierskie osiągnięcie – pierwsza elektryczna stacja paliw

Pobierz PDF
W Zielonej Górze, a dokładnie dzielnicy Nowy Kisielin działa już stacja dla samochodów elektrycznych. To pierwsza tego typu inwestycja w kraju, której wykonania podjęła się zielonogórska firma - Ekoenergetyka. W otwarciu Ekoen, bo tak też nazwano miejsce do „tankowania” dla elektryków, wziął udział członek zarządu Marcin Jabłoński. Samorządowiec m.in. podkreślił rosnący potencjał branży związanej z elektromobilnością.

Ekoen, czyli co?

Dla kierowców przygotowano na stacji pięć punktów szybkiego ładowania. Właściciele samochodów zapłacą jedynie za ilość zużytej energii. Jeden kilowat kosztuje teraz 1,59 zł. Płatności za zużytą energię dokonuje się samodzielnie gotówką lub kartą. Ekoen będzie otwarty całą dobę przez 7 dni w tygodniu.

Poszczególne punkty ładowania mają różną moc. W wypadku tej najmocniejszej (150 kW), pół godziny ładowania wystarczy, aby przejechać nawet 250 km. Najsłabsza „ładowarka” o mocy 50 kW w ciągu 30 minut zasili baterie na trasę o długości 80 km. W czasie, gdy samochodowe akumulatory zbierają moc, kierowcy mogą skorzystać kawiarni, baru lub vip roomu.

Będą kolejne stacje

Dodajmy, że przedsiębiorstwo ma w planach stacje ładowania nawet o mocy 350 kW, ale na razie brakuje samochodów, których baterie byłyby do takiej opcji pryzstosowane. Przypomnijmy, że to już kolejny tego typu projekt realizowany przez firmę w ostatnim czasie, bo niedawno na ulicach Zielonej Góry pojawiły się elektryczne taksówki sygnowane logiem Ekoenergetyki. Przedsiębiorstwo zapowiada, że ma w planach otwarcie kolejnych stacji w kraju.

Galeria: Ekoen - stacja "paliw" dla samochodów elektrycznych

Zobacz również