Zabiegi o budowę mostu w Pomorsku

Pobierz PDF
Kolejny krok w kierunku budowy mostu na Odrze w Pomorsku. Ministerstwo Finansów przyznało pieniądze na dofinansowanie dokumentacji tej inwestycji. Samorząd województwa zawarł umowy z miastami Zielona Góra, Sulechów i Czerwieńsk, których efektem będzie koncepcja programowa i projekt inwestycji. Most powstanie w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów, a inwestorem będzie samorząd województwa lubuskiego. Orientacyjny koszt – 88 mln zł.

Przypomnijmy, że w 2018 r. Zarząd Województwa Lubuskiego złożył trzy wnioski o dofinansowanie z rządowego programu Mosty dla Regionów:

  1. Budowa mostu przez rzekę Odrę wraz z budową nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 281 w miejscowości Pomorsko.

  2. Budowa mostu przez rzekę Odrę wraz z budową nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 138 w miejscowości Połęcko.

  3. Rozbiórka istniejącego i budowa nowego mostu nad rzeką Noteć w ciągu drogi wojewódzkiej nr 157 Zwierzyn - Goszczanowo w miejscowości Gościmiec.

W 2019 r. dzięki staraniom Zarządu Województwa pozytywną decyzję Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju uzyskał projekt budowy przeprawy w Pomorsku. Wstępne koncepcje zakładają, że długość mostu wyniesie 451 m, szerokość pomostu 15 m, natomiast jego powierzchnia ok. 6.700 mkw. W miejscu planowanej budowy mostu w Pomorsku, obecnie funkcjonuje przeprawa promowa z ograniczonym tonażem do 6 ton. Ze względu na warunki atmosferyczne oraz stan rzeki, prom kursuje z ograniczeniami. Budowa mostu umożliwi płynne skomunikowanie z istniejącą siecią drogową regionu, w tym dojazd do drogi S3 (sieć TEN-T), co wpłynie na zwiększenie potencjału gmin, aktywizację terenów inwestycyjnych i rozwój ekonomiczny regionu, poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i skrócenie czasu przejazdu.

Montaż finansowy przedsięwzięcia jest taki, że 80 proc. kosztów inwestycji poniesie budżet państwa, w ramach rządowego programu, 10 proc. – budżet województwa, a pozostałą częścią (10 proc.) podzielą się samorządy miast Zielona Góra, Sulechów i Czerwieńsk. W pierwszym etapie musi powstać pełna dokumentacja inwestycji. Samorząd województwa zawarł już umowy z samorządami Zielonej Góry, Sulechowa i Czerwieńska na sfinansowanie koncepcji programowej i projektu tej inwestycji.

Zobacz również