Unia Europejska to wartość – chrońmy ją

Pobierz PDF
Olgierd Łukaszewicz na Konwencie Marszałków
- Zbudujmy razem lepszy świat, lepszą Europę, bo tego chcemy wszyscy – mówił podczas obrad Konwentu Marszałków Olgierd Łukaszewicz - Założyciel Fundacji „My Obywatele Unii Europejskiej im. W. B. Jastrzębowskiego”

Jego wystąpienie dotyczyło inicjatywy utworzenia Komitetów Integracji Europejskiej i edukacja europejska. Podkreślał, że wejście Polski do wspólnoty europejskiej było wydarzeniem przełomowym w historii naszego kraju. Dlatego też, należy chronić idee, które to członkostwo ze sobą niesie. - Moje pokolenie, urodzonych tuż po wojnie, szykuje się do odlotu. To, że Polska dołączyła do Unii, przyjęliśmy z uczuciem szczęścia. Nareszcie pokój i rozwój – tak, rozwój – trwa nieprzerwanie od 16 lat. Ci, którzy tworzyli Unię – marzyciele, a jednocześnie budowniczowie konkretnych, politycznych rozwiązań, energię czerpali z wiary, że jesteśmy braćmi, mimo katastrof wojennych, wyzwolonego zła i ofiar. Dlatego jeśli będziemy odnawiać akty oskarżeń przeszłości, jeśli z otchłani pokoleń będziemy tylko nasłuchiwać jęków i dźwięków cierpiących – nie udźwigniemy z posad idei – zaznaczył.

Poruszył także kwestię unijnego wsparcia finansowego dla Polski. Zaapelował do marszałków – dysponentów środków unijnych, by wzięli na siebie część odpowiedzialności za świadomość europejską beneficjentów tych funduszy, a także o działania edukacyjne na rzecz promocji unijnych wartości. - Przekonałem się, że wielu Polaków nie wie, jakie znaczenie ma słowo „integracja” – a słownik podaje: scalanie. Znajomość traktatów – prawie zerowa. Europa scala prawo, Unia - to wspólnota prawa, i na to się godziliśmy. Prawo europejskie tworzone jest wspólnie, próby podważania prawa Unii niepotrzebnie konfliktują nas z Unią. Po antyeuropejskie hasła sięga do internetu już ponad milion Polaków – którzy słabo pamiętają PRL. Trzeba działać. Takie organizacje jak moja, to kropla w morzu. Powołajcie Państwo Samorządowe Komitety Integracji Europejskiej – prosił.

Jedną z form edukacji europejskiej będzie konferencja w sprawie przyszłości Starego Kontynentu. O jej idei mówił Jan Truszczyński - Przedstawiciel Konferencji Ambasadorów RP. - Nadchodząca konferencja w sprawie przyszłości Europy to ważna sprawa i wszyscy powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób polskie regiony mogą zaistnieć bardziej wyraźnie, bardziej dobitnie, bardziej przekonująco w kontekście tej konferencji – podkreślał.

Zobacz również