Sięgnij po stypendia dla młodych

Pobierz PDF
Student z książką.
Ruszają kolejne edycje programów stypendialnych - dla studentów pielęgniarstwa, położnictwa oraz kierunków lekarskich i „Lubuskie Talenty” . – Tak od lat wspieramy młodych. Chcemy ich zatrzymać w regionie. Duże zainteresowanie dowodzi, że to słuszny kierunek – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Stypendia dla lekarzy i pielęgniarek

Przyszłe korzyści, płynące z prowadzonych programów stypendialnych, są niepodważalne. Dość powiedzieć, że po przeprowadzonym naborze warunkiem otrzymania stypendium jest podpisanie umowy z województwem lubuskim. Student zobowiązuje się w niej do odpracowania okresu pobierania stypendium w przyszłości – po uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza.

Do tej pory na taką opcję zdecydowało się blisko 130 studentów kierunków lekarskich. Od zeszłego roku prowadzone są także nabory stypendialne w grupie żaków pielęgniarstwa oraz położnictwa. W sumie po wspomniane stypendia sięgnęło już ponad 150 osób.

Tegoroczny nabór na stypendia ruszy 21 września i potrwa do 31 października. Studenci kierunków lekarskich mogą liczyć na 2.000 zł brutto miesięcznie. Żacy pielęgniarstwa lub położnictwa otrzymają 1.200 zł brutto miesięcznie. Stypendyści zostaną wyłonieni do końca listopada.

Kompletne informacje o programie oraz oraz wniosek i niezbędne załączniki znajdą się na stronie www.bip.lubuskie.pl. Poniżej stypendia w matematycznej pigułce:

1. Stypendia dla studentów kierunków lekarskich

I nabór został przyznany na okres IV/2018 – VI/2019

Stypendium otrzymało 49 studentów

Całkowita wysokość stypendium 1.158.000,00

II nabór został przyznany na okres X/2018 – VI/2019

Stypendium otrzymało 35 studentów

Całkowita wysokość stypendium 630.000,00

III nabór został przyznany na okres X/2019 – VI/2020

Stypendium otrzymało 50 studentów

Całkowita wysokość stypendium 900.000,00

2. Stypendia dla studentów pielęgniarstwa lub położnictwa

I nabór pielęgniarki X/2019 – VI/2020

Stypendium otrzymało 30 studentów

Całkowita wysokość stypendium 324.000,00

Lubuskie Talenty

Program stypendialny „Lubuskie Talenty” organizowany jest po raz drugi. Już pierwsza edycja dowiodła, jak wiele naukowych pereł skrywa nasz region. - Stypendia należą do kategorii najważniejszych inwestycji, bo w kapitał ludzki, w młodych ludzi. Wierzę, że pieniądze dadzą młodzieży impuls do jeszcze większego zaangażowania – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Po stypendia w ramach programu ma sięgnąć aż 340 uczniów. Mogą to zrobić uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej (VII, VIII) oraz liceów. Poszukujemy osób szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatycznych lub języków obcych. Pod uwagę będzie brana np. średnia ocen.

Nabór wniosków ruszy 28 września. Dokumenty należy złożyć do 16 października. Uczniowie podstawówek otrzymają przez 10 miesięcy 6 tys. zł. W ręce licealistów powędruje 10 tys. zł, również rozłożonych na taki sam okres. Dodajmy, że przez ten cały czas uczniowie będą podlegać opiece nauczyciela.

„Lubuskie Talenty” są współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Szczegółowe informacje o Lubuskich Talentach oraz wniosek i niezbędne załączniki znajdą się na stronie www.bip.lubuskie.pl.

Zobacz również