Obchody Dnia Sybiraka

Pobierz PDF
Wicemarszałek Łukasz Porycki.
Wicemarszałek woj. lubuskiego Łukasz Porycki, na zaproszenie Zielonogórskich Sybiraków, wziął udział w obchodach Dnia Sybiraka. Podczas uroczystości, w czwartek 17 września, na Starym Cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca losy Zesłańców Sybiru.

Odsłonięciu tablicy towarzyszyły wystąpienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów. Prócz władz samorządowych, w uroczystości udział wzięli m. in. przedstawiciele władz miasta Zielona Góra, stowarzyszeń kombatanckich oraz duchowieństwa. W wystąpieniach podkreślano, jak ważne jest przypominanie, szczególnie młodym pokoleniom, prawdy historycznej o tragicznych losach naszych rodaków na nieludzkiej ziemi (podróże w bydlęcych wagonach, pobyt w łagrach, niewolnicza praca w tajdze oraz ciągły głód).

Dzień Sybiraka odbywa się corocznie 17 września, w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę. Patronat honorowy nad zielonogórskimi obchodami objęła marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak.  

 

 

Galeria zdjęć

Zobacz również