Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Pobierz PDF
W październiku obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W dobie pandemii nabiera on szczególnego znaczenia. Eksperci podkreślają rosnące zagrożenie dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19 i wskazują rosnącą potrzebę inwestycji w jego ochronę.

Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego ustanowione zostały w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Zwracają szczególną uwagę na problemy osób zmagających się z chorobami psychicznymi oraz promują prawidłowe postawy w stosunku do osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Hasłem tegorocznych obchodów jest „Zdrowie psychiczne dla wszystkich. Większa inwestycja – większy dostęp”. Hasło nawołuje do zwiększenia nakładów na opiekę psychologiczno-psychiatryczną. Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych.

Milion dla Szpitala w Ciborzu

W tym roku zarząd województwa przeznaczył ponad milion złotych na rozwój i modernizację Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dla Nerwowo i Psychicznie Chorych SP ZOZ w Ciborzu, związane jest mocno to z tworzeniem Centrum Zdrowia Psychicznego w Zielonej Górze. Celem działania Centrum Zdrowia Psychicznego jest wprowadzenie nowoczesnego, środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej, który ma za zadanie poprawę jakość leczenia psychiatrycznego – jego dostępność, ciągłość i skuteczność.

Dwa miliony dla Szpitala w Międzyrzeczu

Zarząd wspomógł również finansowo SP Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu. Na przebudowę budynków, Izbę Przyjęć i gabinety Poradni Psychiatrycznych przekazał 2 mln zł. Dzięki dofinansowaniu Szpital będzie mógł jeszcze lepiej pomagać pacjentom.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne podczas epidemii?

Okres pandemii i wynikająca z niej izolacja, ograniczenia kontaktów z bliskimi, brak poczucia bezpieczeństwa i niepewność, nasilają lęki i stany depresyjne ludzi na całym świecie. Dlatego eksperci namawiają do przestrzegania kilku zasad, które pomogą zadbać o własne zdrowie psychiczne.

· Warto jest przede wszystkim postawić na wiarygodne źródła informacji o epidemii i konsekwentnie się ich trzymać, najlepiej korzystać z tego samego, wiarygodnego źródła i nie poszukiwać sensacji.

· Należy również dbać o codzienną aktywność fizyczną.

· Podtrzymywać w bezpieczny sposób kontakty społeczne.

· Zdrowo się odżywiać.

· Dbać o właściwą ilość snu.

· Unikać radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu i innych używek.

· Starać się utrzymać stały plan dnia

· Nie stygmatyzować chorych, nie obwiniaj ich o chorobę.

Zobacz również