Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Pobierz PDF
Od 2008 roku 15. października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Obecnie w zdecydowanej większości przypadków wczesna diagnostyka oraz odpowiednie leczenie gwarantują niemal całkowite wyleczenie. – Zachęcam wszystkie kobiety do przeprowadzania badań – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór występujący u kobiet. Ponieważ największą przeszkodą w walce z nim pozostaje późne wykrycie, bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. Mimo trwającej pandemii w następną sobotę (24 października) zielonogórski deptak po raz kolejny zaróżowi się od parasolek. Tego dnia o godzinie 12 odbędzie się Różowy Marsz – z powodu pandemii – w reżimie sanitarnym, a uczestnicy oprócz parasolek otrzymają różowe maseczki.

Najważniejsze czynniki wpływające na ryzyko zachorowania na raka piersi:

·   wiek – rak piersi najczęściej rozpoznaje się u pacjentek w wieku 50-70 lat

·   czynniki genetyczne i zachorowania w rodzinie – jeśli występowały zachorowania w rodzinie, istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi.

·   przyjmowane leków hormonalnych – takich jak: antykoncepcja doustna czy hormonalna.

·   otyłość – dotyczy zwłaszcza kobiet po menopauzie.

·   zła dieta – badania pokazały, że u kobiet, które piją alkohol i stosujące dietę bogatą w tłuszcze zwierzęce wzrasta ryzyko raka piersi.

Eksperci jednak podkreślają, że fakt iż u danej osoby nie występują powyższe czynniki ryzyka nie gwarantuje, że nie dojdzie do zachorowania. (źródło: https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/162061,rak-piersi )

Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom

Samorząd województwa od 2017 r. realizuje projekt „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom – wsparcie realizacji programów zdrowotnych ukierunkowanych na wykrywanie i zapobieganie nowotworom złośliwym jelita grubego, szyjki macicy, piersi wśród mieszkańców województwa lubuskiego”. Celem projektu jest zwiększenie zgłaszalności mieszkańców województwa lubuskiego z grup podwyższonego ryzyka na badania profilaktyczne w zakresie nowotworu piersi, szyjki macicy i jelita grubego, poprzez działania informacyjno-edukacyjne, profilaktyczne, a tym samym zwiększenie wykrywalności nowotworów i zmniejszenie umieralności. W ramach Projektu można wykonać m.in. mammografię. Z badań skorzystać mogą mieszkanki województwa lubuskiego, kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w ubiegłym roku pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi.


Październik to miesiąc, kiedy wyjątkowo warto zadbać o swoje piersi – drogie Panie, badajcie się!

 

Zobacz również