Żołnierze w służbie chorym

Pobierz PDF
Żołnierze w punkcie wymazowym.
Pomagają przeprowadzić wstępną selekcją pacjentów, pobierają wymazy, a od niedawna także składają raporty, dotyczące epidemii. Mowa o żołnierzach Wojsk Obrony Terytorialnej. W lubuskich szpitalach każdego dnia pełni służbę ponad 130 przedstawicieli WOT.

Żołnierzy 151. Batalionu Lekkiej Piechoty 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej można spotkać np. w gorzowskich punktach drvie-thru przy pobieraniu wymazów, a także w oddziałach zakaźnych. Od początku tygodnia wspierają tez służby medyczne w prowadzeniu systemu ewidencji łóżek.

- Obecność „terytiorialsów” jest dla nas dużym wsparciem – mówi Jerzy Ostrouch, prezes gorzowskiej lecznicy  - W ciągu ostatnich dni z pracy na rzecz szpitala i jego pacjentów z powodu izolacji lub kwarantanny wyłączonych było po 150 osób z rożnych komórek organizacyjnych. Żołnierze pomagają nam wypełnić lukę, choćby po tych pracownikach, którzy dbają o bezpieczeństwo naszych interesantów w punktach pre-triażu.

W lubuskich szpitalach każdego dnia pełni służbę ponad 130 żołnierzy WOT. Są we wszystkich lecznicach zajmujących się chorymi na COVID-19. Około 20 z nich działa w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

- To służby medyczne przygotowują dane, żołnierze je przekazują do jednostek, które zajmują się analizą i ewidencją. Dzięki takiej pomocy medycy mogą zająć się leczeniem pacjentów, a nie prowadzeniem buchalterii – dodaje ppłk Artur Filipowicz, dowódca 151. Batalionu Lekkiej Piechoty 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przypomnijmy, że żołnierze WOT od 4 listopada wspierają szpitale covidowe w całej Polsce .

Galeria zdjęć

Zobacz również