Lubuskie kończy prezydencję

Pobierz PDF
Za nami trzeci – ostatni Konwent Marszałków w Lubuskiem. Laskę marszałkowską przejmuje województwo podlaskie. Czas więc na podsumowanie lubuskiej – półrocznej prezydencji.

Lubuskie przewodniczy polskim regionom od lipca. W tym czasie odbyły się 3 Konwenty Marszałków – dwa udało się zorganizować w regionie: w Lubniewicach i Zielonej Górze, ostatni ze względu na pandemię koronawirusa odbył się w wersji online.

Pandemia zdeterminowała także tematy poruszane podczas obrad. - Ze względu na ten wyjątkowy czas światowej pandemii, to te tematy zdominowały lubuską prezydencję. Rozmawialiśmy o ochronie zdrowia, o tym, jak skutecznie zabezpieczyć mieszkańców przed pandemią. Było wiele debat i dyskusji z udziałem ekspertów. Dzięki ich obecności mogliśmy mieć natychmiast odpowiedzi na pytania. Były to bardzo dobre dyskusje, wymiany doświadczeń , bo właśnie po to są konwenty, żeby rozmawiać na różnych płaszczyznach. Starałam się wprowadzić też taki zwyczaj, żeby oprócz strony samorządowej i rządowej zapraszać przedstawicieli organizacji pozarządowych, fundacji – czyli obywateli – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak, która przewodniczyła Konwentowi.

Lubuska prezydencja przypadła także na czas kształtowania się budżetu Unii Europejskiej. W związku z tym, tych tematów także nie mogło zabraknąć. - Zawsze z nami była Minister Funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak i jej należą się szczególne podziękowania. Rozmawialiśmy o Krajowym Programie Odbudowy, o nowej perspektywie i mówiliśmy, że nam w regionach te pieniądze są bardzo potrzebne. Nie chcemy czekać i trzymamy kciuki, żeby te negocjacje jak najszybciej się zakończyły – podkreślała E.Polak.  

Ale to nie jedyne tematy, które zostały poruszone podczas lubuskiej prezydencji. - Rozmawialiśmy też o problemach w edukacji, które przyniosła pandemia, o przemocy w rodzinie i zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Mówiliśmy też o ochronie środowiska, o zielonym ładzie, bo takie jest ukierunkowanie polityki spójności w nowej perspektywie – wyjaśniła marszałek.

Podczas trzech konwentów przyjęto 40 stanowisk – przyjętych przez aklamację. - Dziękuję więc wszystkim marszałkom za wielką aktywność i za to, że pomimo różnic politycznych udaje nam się wypracowywać wspólnie nasze zdanie. Więc uważam, że to wielki sukces Polski obywatelskiej i samorządowej – zaznaczyła Elżbieta Anna Polak.

Kończy się lubuska prezydencja, ale nie kończy się dialog między regionami. Przewodnictwo w Konwencie Marszałków przejmuje województwo podlaskie. - Dziękuję pani marszałek za wszystko, co zostało zrobione podczas tego półrocza. To nie był łatwy czas i zorganizowanie tego nie było proste. Także duże ukłony dla całego urzędu, pani marszałek i całej drużyny z województwa lubuskiego, która zajmowała się konwentem. Czuję się zaszczycony, że to teraz my możemy przewodniczyć konwentowi. To nie jest łatwe zadania, bo wchodzimy w etap rozstrzygający jeżeli chodzi o perspektywę unijną. Mam nadzieję, że dalej, w sposób jednogłośny uda nam się przyjmować stanowiska. To pokazuje, że regiony różnią się społecznie i kulturowo, ale mamy jedną Polskę - podkreślał marszałek Artur Kosicki.

Podlasie planuje także podjąć tematy związane z rolnictwem, skutkami pandemii oraz wsparcia seniorów.

Zobacz również