Wawel znów na lubuskich torach

Pobierz PDF
Transgraniczna współpraca rozwija się pomimo epidemii. Kolejnym tego dowodem jest pociąg „Wawel”, który znowu będzie kurował na trasie Kraków-Berlin, przejeżdżając przez województwo lubuskie.

- Reaktywowane połączenie kolejowe otwiera mieszkańcom naszego regionu nowe możliwości podróżowania koleją na południe Polski i Europy, a przedsiębiorcom polskim i niemieckim daje nowe możliwości rozwoju współpracy gospodarczej  - mówi Tadeusz Jędrzejczak, który w Zarządzie Województwa Lubuskiego odpowiada za m.in. współpracę transgraniczną.

„Wawel” powrócił na tory wraz z wejściem w życie nowego, kolejowego rozkładu jazdy, czyli od 13 grudnia. Oprócz wspomnianych już korzyści społecznych i biznesowych ma on także ułatwić rozwój w dziedzinie kultury i edukacji np. ułatwiając dojazd do szkół, czy też uczelni. Reaktywacja pociągu ma tym samym znaczenie nie tylko dla województwa lubuskiego, ale także strony niemieckiej, co podkreśla m.in. Izba Przemysłowo-Handlowa Wschodniej Brandenburgii, która reprezentuje 40 tys. przedsiębiorców.

Pociąg EC „Wawel” relacji Berlin-Kraków został reaktywowany dokładnie po 6 latach przerwy. Po raz ostatni wyjechał na tory 13 grudnia 2014 roku. Jego powrót stał się możliwy dzięki poprawie parametrów linii kolejowych. Co ważne połączenie umożliwi dodatkowo dojazd do Wiednia (z przesiadką w Katowicach). Pociąg będzie kursował według rozkładu: Kraków Gł. 10:11 - Zielona Góra 15:02/15:04 - Berlin Gł. 17:16 i Berlin Gł. 10:37 - Zielona Góra 12:50/12:52 - Kraków Gł. 17:48.

 

Zobacz również