Zima na drogach - jedźmy bezpiecznie!

Pobierz PDF
Na lubuskie trasy wyjeżdża kilkadziesiąt pługów i posypywarek. Zabezpieczono 9 ton soli i ponad 13 ton piasku. - Na akcję zima w budżecie mamy nawet 3 mln zł - mówi członek zarządu Marcin Jabłoński.
Stan na godz. 10:00, 9 lutego

Jak informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich, do tej pory przynajmniej raz posypano już ponad 4,2 tys. kilometrów lubuskich tras. Obecnie na większości dróg mamy do czynienia z zajeżdżonym śniegiem oraz wyjeżdżonymi, czarnymi koleinami. Pługi i pługo-posypywarki pracują w sumie na ok. 50 odcinkach tras w całym województwie lubuskim.

Przygotowanie do akcji zima

Przed sezonem zimowym ZDW wykonało wszystkie prace przygotowawcze. Mowa tu m.in. o przeglądach i naprawach sprzętu, szkoleniach kierowców, ustawieniach znaków A-32. Dzięki temu udało się zmniejszyć zakłócenia ruchu drogowego wywoływane takimi czynnikami atmosferycznymi, jak śliskość zimowa oraz opady śniegu. Zimowym utrzymaniem objęta jest cała sieć drogowa, czyli 1,5 tys. km dróg w trzech standardach: III, IV i V. ZDW do odśnieżania i  usuwania śliskości na drogach przygotował 47 kompletów sprzętu (nośnik + posypywarka + pług) oraz 10 nośników z pługiem. W ramach przygotowań do sezonu zimowego wydano również Informator o zimowym utrzymaniu dróg wojewódzkich w sezonie 2020/2021, w którym ujęte są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące adresów i telefonów naszych jednostek oraz podziału dróg na standardy jak również ich opis.

Informacji na temat aktulanej sytuacji na lubuskich drogach szukajcie na naszym profilu Facebookowym: lubuskiepl

Pamiętaj o zasadach bezpiecznej jazdy

Na bezpieczeństwo jazdy wpływ mają na pewno drogi, ale zimą o bezpieczną jazdę powinni także ze szczególną uwagą zadbać  sami kierowcy. Dobre praktyki w tym zakresie opracował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zielonej Górze. WORD przypomina, aby:

  1. ostrożne operować gazem i skrzynią biegów(nie dodawać gazu na zakrętach, nie trzymać auta na wysokich obrotach, szybciej zmieniać biegi,
  2. pokonywać zakręty większym kątem (łagodzić krzywizny zakrętu, unikać gwałtownych, głębokich skrętów kierownicy),
  3. zwiększyć odstęp od innych użytkowników dróg i hamować silnikiem (unikać gwałtownego używania hamulca),
  4. zwiększyć uwagę przy manewrze wyprzedzania z uwagi na tworzenie się między pasami ruchu cienkiego, nierozjeżdżonego paska śniegu/lodu,
  5. dbać o nieskrępowanie ruchów grubą, zimową odzieżą i poprawne zapinanie pasów bezpieczeństwa.

Zobacz również