Światowy Dzień Nerek

Pobierz PDF
11 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Został on powołany z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Celem święta jest podniesienie świadomości na temat znaczenia tego narządu oraz chorób nerek i ich leczenia

Co roku w urzędzie organizowane były pod patronatem marszałek Elżbiety Anny Polak uroczyste obchody Światowego Dnia Nerek. Pandemia niestety przerwała ten kilkuletni cykl. Eksperci jednak nie ustają w apelach, alarmują i przypominają, że  o nerki warto dbać zawsze, bo zdrowe nerki to filtr naszego organizmu, ich praca jest kluczowa w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Profilaktyka przede wszystkim

Eksperci szacują, że na choroby nerek choruje około 4,5 mln Polaków. Choroba długo się rozwija i nie daje wyraźnych symptomów, dlatego  większość ludzi nawet nie domyśla się, że może być chora. Dolegliwości, które pojawiają się, gdy zaburzona jest praca tych narządów łatwo pomylić z innymi schorzeniami. Zbyt późno rozpoznana i nieleczona może doprowadzić do całkowitej niewydolności nerek. Tymczasem, aby zdiagnozować chorobę wystarczy wykonać proste badanie krwi na oznaczenie kreatyniny i moczu na obecność białka. Badanie trwa chwilę, jest bezbolesne, nie wymaga specjalnych przygotowań, a sygnalizuje czy w pracy nerek jest coś niepokojącego. Profilaktyka przede wszystkim, dlatego badania należy powtarzać co 2-3 lata.

„Dobre życie z chorobą nerek”

Komitet Organizacyjny Światowego Dnia Nerek ogłosił rok 2021 „Dobrym życiem z chorobą nerek”. Ma on na celu zachęcić ludzi chorych do codziennych aktywności oraz uczulić rodziny i najbliższych na szczególne wsparcie podczas pandemii i innych trudnych okresów.

Zobacz również