Lubuskie szpitale wśród najlepszych na świecie

Pobierz PDF
Szpital w Gorzowie Wlkp.
Szpitale w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. zostały docenione przez Newsweek i znalazły się na liście 2 tys. najlepszych szpitali na świecie.

Światowy Ranking World`s Best Hospitals 2021 już trzeci rok z rzędu wyłania i wyróżnia najlepsze instytucje medyczne na świecie. W rankingu wymieniono 2 tysiące szpitali z całego świata, z 25 krajów: USA, Niemczech, Japonii, Korei Południowej, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Brazylii, Kanadzie, Indiach, Australii, Meksyku, Holandii, Polsce, Austrii, Tajlandii, Szwajcaria, Szwecja, Belgia, Finlandia, Norwegia, Dania, Izrael i Singapur.  Na liście znalazło się 48 lecznic z Polski, w tym dwie z Lubuskiego. Na 28. Miejscu z wynikiem 73,01% uplasował się Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Na 36. Miejscu znalazł się Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze z wynikiem 71,59%. - Te szpitale wyróżnia się konsekwentną doskonałością, w tym wybitnymi lekarzami, najwyższej klasy opieką pielęgniarską i najnowocześniejszą technologią - pisze Newsweek. - Nasze szpitale na światowej liście - absolutnie zasłużyły na to! W ciągu dekady przebyły lata świetlne, odbiliśmy się od dna! To zasługa pracowników szpitali oraz naszej wspólnej determinacji, bo zdrowie i jakość życia to lubuski priorytet, to mój Muont  Everest - komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przy opracowywaniu wyników badań Newsweek współpracował z globalnym potentatem – firmą Statista Inc. posiadającym 13 oddziałów na całym świecie. Do oceny wykorzystano trzy źródła danych:

  1. rekomendacje z branży medycznej: międzynarodowa ankieta internetowa, w której wzięło udział ponad 70 000 lekarzy, kierowników szpitali i pracowników służby zdrowia,
  2. doświadczenia pacjentów: ankiety mierzące satysfakcję pacjentów,
  3. medyczne wskaźniki efektywności: bezpieczeństwo pacjenta, środki higieny i jakość leczenia

Szczegółowy raport z rankingu znajduje się na stronie: https://www.newsweek.com/best-hospitals-2021

Raport dotyczący wyników polskich szpitali dostępny jest pod adresem: https://www.newsweek.com/best-hospitals-2021/poland

Ochrona Zdrowia - lubuski priorytet

Lubuskie szpitale mocno wspiera samorząd województwa, który w ostatniej dekadzie przekazał na inwestycje w ochronie zdrowia 427 mln zł w ramach środków europejskich na poziomie regionalnym oraz ponad 160 mln zł w ramach własnego budżetu. Łącznie to blisko 600 mln zł!

Przez tę dekadę lubuskie lecznice przeszły prawdziwą metamorfozę. Największą dwa wyróżnione szpitale.

Spółki do zadań szpitalnych

Zarówno szpital w Zielonej Górze, jak i Szpital w Gorzowie zostały przekształcone w spółki prawa handlowego, co pozwoliło na ich oddłużenie i dynamiczny rozwój.

W 2013 roku dług Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. wynosił blisko 300 mln zł. Dzięki odważnym decyzjom marszałek Elżbiety Anny Polak, pomimo protestów wielu środowisk szpital został przekształcony w spółkę prawa handlowego. Zielone światło dała wówczas ustawa o działalności leczniczej. To pozwoliło oddłużyć jednostkę, która obecnie rozwija się i inwestuje.

Historia Szpitala Uniwersyteckiego i jego przekształcenia w spółkę jest ściśle powiązana z utworzeniem kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kolejność była taka, że kierunek powstał jako pierwszy. Inicjatorką jego uruchomienia była marszałek Elżbieta Anna Polak i to dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu od 2015 w Lubuskiem kształcą się przyszli lekarze. Jednak, aby było to możliwe, Ministerstwo Zdrowia postawiło warunek – wyda zgodę na kształcenie medyków, jeśli uczelnia będzie miała tzw. bazę własną, czyli szpital. Przekształcono więc jednostkę w spółkę, a następnie w Szpital Uniwersytecki, który ma obecnie dwóch właścicieli: Uniwersytet Zielonogórski (51 proc. udziałów) oraz Województwo Lubuskie (49 proc. udziałów). Jest to jednocześnie pierwsza klinika w regionie, z która nie tylko leczy, ale też kształci przyszłych lekarzy. Samorząd województwa co roku finansuje funkcjonowanie kierunku lekarskiego kwotą 3 mln zł (łącznie to już ponad 18 mln zł). Dzięki temu możliwe jest zatrudnienie specjalistycznej kadry. To ponad 200 pracowników naukowych, z tego prawie 40 profesorów. Samorząd sfinansował także powstanie infrastruktury, dzięki której kształcenie jest możliwe. To inwestycje o łącznej wartości ponad 60 mln zł. Obecnie na kierunku lekarskim w Zielonej Górze studiuje 500 osób. W tym roku pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego będą zdawać egzamin lekarski.

Wielkie inwestycje – dynamiczny rozwój

Samorząd województwa dba także o dynamiczny rozwój lecznic i wspiera inwestycje, które mają poprawić dostępność do leczenia, ale także jego jakość i komfort.

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.: 35 oddziałów, 33 poradnie, 12 zakładów diagnostycznych; ponad 1000 łóżek (ponad 200 łóżek covidowych)

Najważniejsze inwestycje:

- Budowa Ośrodka Radioterapii – 65,9 mln zł ( 21,6 mln zł – RPO L-2020, 11,8 mln zł – budżet woj., 17 mln zł POIiŚ, 15,4 mln zł – środki własne szpitala)

- zakup 2 akceleratorów – 23 mln zł

- uruchomienie Pracowni PET/CT – 8 mln złotych (zakup współfinansowany przez samorząd województwa i miasto Gorzów Wlkp.)

- Budowa bazy HEMS – 9,8 mln zł (inwestycja współfinansowana przez samorząd województwa i miasto Gorzów Wlkp.)

- Budowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddziału Hematologii oraz Banku Komórek Macierzystych – 44 mln zł (18 mln zł – dotacja Samorządu Województwa Lubuskiego, 26 mln zł – środki szpitala)

- Modernizacja spalarni do termicznego unieszkodliwiania odpadów -  6 mln zł (5,1 mln zł – LRPO 2007-2013)

- Rozbudowa i modernizacja bloku operacyjnego (obecnie to 9 nowoczesnych, w pełni wyposażonych sal operacyjnych)  – 9 mln zł

-  modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – 5,6 mln złotych

- przebudowa budynku dawnej pralni na potrzeby Działu Rehabilitacji – 2,5 mln złotych

- Centralna Pracownia Leku Cytostatycznego – 1,4 mln złotych

- Dostosowanie infrastruktury do potrzeb szkolenia studentów wydziałów medycznych -rozbudowa i modernizację trzech sal bloku operacyjnego Szpitala; zakup i montaż wyposażenia medycznego i edukacyjnego - 9 mln zł (8,5 zł – LRPO 2007-2013)

- Robot Da Vinci (nowoczesny, innowacyjny robot medyczny, który umożliwia wykonywanie skomplikowanych operacji chirurgicznych z zakresu urologii, ginekologii, czy chirurgii bariatrycznej) – 10 mln zł

- Przebudowa pomieszczeń dawnej pralni na potrzeby nowej Szkoły Rodzenia oraz centrum logistyki – 2,5 mln zł

- zakup wysokospecjalistycznego sprzętu

- modernizacja oddziałów

 

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze: 25 oddziałów klinicznych, 4 zakłady diagnostyczne, 17 pracowni specjalistycznych, 53 poradnie i pracownie; jedyne w Lubuskiem centrum urazowe; 757 łóżek (plus 125 łóżek w szpitalu Tymczasowym);

Najważniejsze inwestycje:

- Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – 148,5 mln zł

- Utworzenie Lubuskiego Ośrodka Neurochirurgii i Neurotraumatologii – 11,9 mln zł (8,2 mln zł LRPO 2007-2013)

- budowa Ośrodka Nauk Podstawowych Medycznych (modernizacja zakładu patomorfologii) – 23 mln zł

- utworzenie Centrum Urazowego  + budowa „bocianiego gniazda” – lądowiska dla śmigłowców na dachu szpitala – 15,5 mln zł

- zakup akceleratora – 10,6 mln zł (Dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia – 7,4 mln zł, dotacja z Urzędu Marszałkowskiego – 2,8 mln zł)

- Zakup tomografu komputerowego dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej – 3,9 mln zł

 - modernizacja Zakładu Rehabilitacji z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej – 2 mln zł

- budowa sali hybrydowej – 2,7 mln zł

- Termomodernizacja szpitala – 51,5 mln zł (38,8 mln zł -RPO L-2020, 10,2 mln - wkład własny szpitala, 2,5 mln – budżet województwa)

- Modernizacja Klinicznego Oddziału Zakaźnego, i uruchomienie przy nim jedynego w Lubuskiem Pododdziału Nabytych Niedoborów Immunologicznych HIV i AIDS – 6 mln zł

- Modernizacja Klinicznego Oddziału Chorób Płuc – 5,8 mln zł

- Utworzenie Centrum Onkologii (8,2 mln zł) i modernizacja oddziału onkologii (5,4 mln zł)

- Utworzenie Pracowni Leków Cytostatycznych – 1,2 mln zł

- zakup sprzętu wysokospecjalistycznego

Powiązane wiadomości

Zobacz również