Brandenburgia: Zasady podróży do 22 maja

Pobierz PDF
Tablica graniczna na granicy polsko-niemieckiej.
Do 22 maja obowiązuje aktualne rozporządzenie rządu Brandenburgii, związane z przekraczaniem granicy. Poznajcie obostrzenia i obowiązki, dotyczące wjazdu do Niemiec.

Osoby wjeżdżające oraz powracające z obszarów ryzyka i obszarów o wysokiej zachorowalności nie muszą udawać się na izolację domową, jeżeli co najmniej 14 dni wcześniej otrzymały pełną ochronę przyjmując jedną ze szczepionek przeciwko koronawirusowi, dopuszczoną do obrotu w UE. Złagodzenie restrykcji nie ma zastosowania do osób wjeżdżających i powracających z obszarów występowania wariantów wirusa.

Oznacza to, że osoba w pełni zaszczepiona, która udaje się w podróż do naszego wschodniego sąsiada np. na zakupy i stamtąd powraca, wciąż musi mieć negatywny wynik testu, który nie może być starszy niż 48 godzin, jednak nie musi już przechodzić dziesięciodniowej kwarantanny. Warunek jest taki, by ostatnie szczepienie wymagane dla pełnej ochrony miało miejsce co najmniej 14 dni wcześniej. Należy mieć ze sobą odpowiednie potwierdzenie – czy w formie osobnego dokumentu w języku niemieckim, francuskim i angielskim, czy pod postacią świadectwa szczepienia. Warto pamiętać, że jeżeli osoby w pełni zaszczepione w momencie wjazdu lub w ciągu dziesięciu dni po wjeździe wykazują objawy Covid-19, to również one podlegają pod znane przepisy dotyczące kwarantanny i wykonywania testów.

Nowe ułatwienia nie mają zastosowania w przypadku w pełni zaszczepionych podróżnych, którzy wjeżdżają i powracają z obszarów występowania wariantów wirusa, ponieważ niektóre warianty wirusa mogą zmniejszać ochronę uzyskaną dzięki szczepieniu, a ryzyko przeniesienia wirusa pozostaje. Z tego powodu podróżni ci muszą nadal udawać się na czternastodniową kwarantannę, której czas trwania nie może ulec skróceniu. Zmiana ta nie narusza pozostałych przepisów rozporządzenia w sprawie kwarantanny. Przepisy dotyczące osób dojeżdżających do pracy, pracowników transgranicznych oraz pozostałych grup osób, które przekraczają granicę z ważnych powodów, obowiązują bez zmian.

Zobacz również