Świętujemy wstąpienie Polski do UE!

Pobierz PDF
Napis
17 lat zmian i wsparcia, które doprowadziły do cywilizacyjnego skoku. Prawie dwie dekady Polski w UE pozwoliły zmienić na lepsze życie Lubuszan.

- Już od 17 lat Lubuskie jest po drodze, będąc bramą do Europy. Pokazaliśmy, że potrafimy sięgać po pieniądze unijne i skutecznie je wykorzystywać. Miasta i gminy w regionie zmieniły się nie do poznania. Dziś możemy żyć w standardzie europejskim, bo dzięki UE otrzymaliśmy wyraźny impuls do rozwoju - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jak co roku 1. Maja świętujemy przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Tym razem to już 17. Rocznica. Przez te kilkanaście lat lubuscy beneficjenci otrzymali blisko 1,7 mld euro wsparcia z Programów Regionalnych. To pieniądze spożytkowane na ważne projekty infrastrukturalne, gospodarcze, edukacyjne, zdrowotne i społeczne. Już niedługo Lubuszanie będą mogli starać się także o środki w ramach kolejnej perspektywy finansowania UE na lata 2021-2027.

- 17 lat temu Polska stała się pełnoprawnym członkiem wielkiej, europejskiej rodziny. Pamiętam radość na twarzach ludzi, którzy wyszli tego dnia z domów, aby przeżywać razem ten historyczny moment. Szczególnie w tym dniu pamiętajmy o korzyściach płynących z przynależenia do UE oraz wartościach wspólnych dla Europejczyków - przekonuje członek zarządu Marcin Jabłoński odpowiedzialny za nadzorowanie departamentów unijnych w urzędzie marszałkowskim.

Obecnie z Unią Europejską mamy do czynienia praktycznie codzienne, często nie zdając sobie z tego sprawy. Z jednej strony mowa tu o dużych inwestycjach infrastrukturalnych za dziesiątki milionów, z drugiej tzw. „projektami miękkimi”, w których najważniejszy jest człowiek. Lubuszanie potrafią wykorzystywać szansę, jako daje nam członkostwo we Wspólnocie Europejskiej. Świadczy o tym 1177 zrealizowanych projektów w ramach RPO-Lubuskie 2020 o łącznej wartości unijnego dofinansowania ponad 3,6 mld zł.

Jak wiele dokładnie zyskało Lubuskie dzięki UE? Zachęcamy do obejrzenia filmu (dostępny obok) oraz poniższych grafik, prezentujących 17 lat naszego regionu w UE.