Biało-czerwone barwy narodowe

Pobierz PDF
2 maja obchodzimy w Polsce Święto Flagi. Zapraszamy do wspólnego świętowania! – Pokażmy, że potrafimy wspólnie, radośnie świętować. Niech Lubuskie stanie się biało-czerwone – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Od wielu lat 2 maja jest obchodzone w Polsce jako Święto Flagi. Sam pomysł narodził się pod koniec 2003 roku i już kilka miesięcy później stał się faktem za sprawą decyzji posłów. Święto na stałe wpisało się w kalendarz majowego, długiego weekendu. Z roku na rok przybywa mieszkańców, którzy 2. maja wywieszają narodową flagę. Wskazując na wybór daty, mówi się najczęściej o tym, że to właśnie tego dnia polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec, umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie.

Zapraszamy do wspólnego świętowania pomimo, że nadal w dystansie! Czekamy na zdjęcia Waszych flag, które będzie można zamieszczać 2 maja br. pod postem na Lubuskim Facebooku.  

Bądźmy dumni z naszej flagi

Flaga narodowa jest dla Polaków symbolem wielkiej dumy. Barwy: biel i czerwień pochodzą z herbu Królestwa Polskiego, w którym był biały orzeł na czerwonej tarczy. Na fladze biel znalazła się u góry, a czerwień na dole, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Kolory te w czasach średniowiecza były bardzo popularne. Heraldycy wskazują, że biel symbolizuje niepokalanie i uczciwość, zaś czerwień odwagę i waleczność. Aby prawidłowo zawiesić flagę należy pamiętać o kilku zasadach: kolor biały powinien być zawsze u góry, czerwony na dole, jeśli flaga wisi poziomo. Jeśli zawieszamy ją pionowo, to biały pas powinien znajdować się z lewej strony. Flaga z herbem Polski zarezerwowana jest dla np. portów morskich i lotniczych.

2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Wszystkim naszym rodakom składamy z tej okazji najlepsze życzenia!

Zobacz również