Lubuska Rada Zdrowia: Rekomendujemy Sejmikowi przyjęcie Strategii

Pobierz PDF
Uwaga: Wiadomość archiwalna. Nie wszystkie załączniki i linki mogą działać poprawnie.
Projekt Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020 był głównym przedmiotem obrad Lubuskiej Rady Zdrowia, która zebrała się 7 kwietnia 2014 r. (w Światowym Dniu Zdrowia). Członkowie Rady zaakceptowali treść projektu dokumentu. Omówili także plan najbliższych działań.

Poniedziałkowym obradom Lubuskiej Rady Zdrowia przewodniczył Romuald Kreń, członek Zarządu Województwa Lubuskiego. Ewa Jaske, sekretarz Rady, przestawiła przebieg konsultacji społecznych, którym podlegał projekt  Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020.

LRZ: Rekomendujemy Strategię

Dyskusja nad dokumentem skupiła się  przede wszystkim na zapisach dotyczących zdrowia i profilaktyki dzieci i młodzieży – a w szczególności aktywności fizycznej najmłodszych Lubuszan. Marek Cieślak, przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Lubuskiego, zawnioskował o rozszerzenie dokumentu o zapisy dotyczące sportu. Zaproponował, aby wśród realizatorów Strategii znalazła się także m.in. Lubuska Federacja Sportu. Marzena Plucińska, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Zielonej Górze, zwróciła uwagę na fakt, że problem niedostatecznej aktywności fizycznej dotyczy także m.in. osób starszych.

Józef Rubacha, który na spotkaniu Rady reprezentował Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego, uznał, że najistotniejszym elementem dokumentu jest podsumowanie zawierające słabe i mocne strony oraz szanse i zagrożenia lubuskiej ochrony zdrowia. – Niezasadna jest dyskusja na temat inwestycji, które mają powstać, a które nie. Powstać powinny wszystkie. A kwestia ich realizacji i finansowania, już nie jest w kompetencjach naszego gremium – podsumował Józef Rubacha.

Członkowie Rady nanieśli nieznaczne poprawki do projektu LSOZ na lata 2014-2020. Uznali, że dokument w takiej formie mogą zarekomendować do przyjęcia radnym Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Szczegółowo o lubuskim zdrowiu

Lubuska Rada Zdrowia zapoznała się także z dokumentem, który w marcu 2014 r. opracowało Ministerstwo Zdrowia, tj. Policy paper dla obszaru ochrony zdrowia na lata 2014-2020. Krajowe strategiczne ramy. – Jak wynika z analizy tego dokumentu, jego najważniejsze cele i założenia pokrywają się z naszymi, zawartymi w projekcie Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na najbliższe lata – mówiła Ewa Jaske.

Łucja Wojewódzka, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia zaproponowała, żeby (częściowo w ramach działania LRZ) powołać mniejsze zespoły, które będą odpowiedzialne za przygotowanie branżowych programów zdrowotnych, np. dotyczących profilaktyki. W ich ramach mogłyby powstać projekty dofinansowywane ze środków zewnętrznych, np. Unii Europejskiej.

 

W posiedzeniu 7 kwietnia 2014 r. udział wzięli Romuald Kreń, członek Zarządu Województwa Lubuskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia w regionie, Łucja Wojewódzka, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia, Ewa Jaske, sekretarz Rady, kierownik Wydziału Zdrowia Publicznego, Monika Giblewska, zastępca dyrektora Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Marzena Plucińska, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Zielonej Górze, Aldona Stańko, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gorzowie Wlkp., Weronika Rozenberger, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Zielonej Górze, Marek Cieślak, przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Lubuskiego, Józef Rubacha, reprezentujący Zrzeszenie Prezydentów Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego oraz Elżbieta Tomiak, wiceprezes Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Zielonej Górze.

Przypomnijmy. Lubuska Rada Zdrowia to gremium, które zostało powołane cztery lata temu. Do jej zadań należą m.in. analiza sytuacji zdrowotnej oraz ocena potrzeb zdrowotnych mieszkańców województwa lubuskiego, a także wyrażanie stanowisk oraz przedstawianie rekomendacji w tych kwestiach, czy opiniowanie programów ochrony zdrowia przygotowywanych przez inne podmioty.

(informację przygotowała Mirosława Dulat)

Zobacz również