
Umieralność z powodu raka szyjki macicy jest w Polsce o 70% wyższa niż średnia umieralność w Unii Europejskiej. Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania nowotworem u kobiet. Co roku o chorobie dowiaduje się pół miliona pań. Połowa z nich umiera.
Tylko kobieta świadoma dlaczego, jak i gdzie skorzystać z dostępnych form profilaktyki, zdecyduje się poświęcić swój czas i znaleźć chwilę, by wybrać się na badania cytologiczne czy rozważyć zaszczepienie swojej córki przeciw HPV (wirus brodawczaka ludzkiego, który jest jednym z głównych czynników rozwoju raka szyjki macicy) – mówił do słuchaczy studium Mariusz Stępień, który na co dzień pracuje na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
W województwie lubuskim bezpłatne badania cytologiczne finansowane przez Ministerstwo Zdrowia można zrobić w jednym ponad 90 gabinetów ginekologicznych Wystarczy wybrać dowolny gabinet, zadzwonić i umówić się na badanie. O skuteczną profilaktykę raka szyjki macicy można też zapytać lekarza rodzinnego.
Kobiety w wieku od 25 do 59 lat (w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia) mają prawo do bezpłatnych badań cytologicznych raz na 3 lata. Panie przed 25. i po 59. roku życia w ramach ubezpieczenia z badania mogą skorzystać z badania cytologicznego podczas bezpłatnej porady ginekologicznej