Uczestnicy spotkania - lokalni producenci - prosili o wsparcie organizacyjne i logistyczne w zakresie prezentowania swoich produktów podczas wystaw, targów i innych imprez promocyjnych. - Jeśli chodzi o nasze imprezy organizowane w Ochli, Kalsku lub podczas święta województwa lubuskiego, jest to tylko kwestią uzgodnienia - odpowiadała marszałek Polak. - Również na dożynkach wojewódzkich wyeksponujemy centralne miejsce dla lokalnych producentów. Co do innych imprez uważam, że promocja produktów tradycyjnych powinna odbywać się w centrach miast, na starówkach, tak aby promocja dotarła do jak większej liczby odbiorców.
Marszałek podkreśliła też konieczność powołania stanowiska w strukturze Urzędu Marszałkowskiego do kontaktów z producentami regionalnymi, zważywszy na stale rosnącą liczbę tych lokalnych produktów. - Warto też nawiązać współpracę ze szkołami, w których przecież odchodzi się od fast-foodów i niezdrowego jedzenia, by promować zdrowe, tradycyjne produkty właśnie wśród uczniów. Ponadto można promować te produkty podczas imprez, na które przyznajemy dofinansowanie w ramach promocji województwa, takich jak np. Lubuskie Lato Filmowe i inne festiwale - dodała marszałek.
Lubuska Lista Produktów Tradycyjnych stale się powiększa. Znajduje się na niej już 58 produktów. To pokazuje, że Lubuskie to niezwykłe bogactwo smaków i aromatów. W naszym regionie tkwi ogromny potencjał kulinarny, który warto wykorzystać i którym warto się chwalić.
Samorząd województwa we współpracy z lokalnymi producentami od dawna promuje regionalne produkty. Niespełna tydzień temu podczas Przystanku Woodstock Lubuskie stoisko zrobiło ogromne wrażenie. Długie kolejki ustawiły się po domowe lody, pyszne naturalne soki, sery kozie i szynkę w chlebie.
Naszymi najlepszymi produktami chwalimy się także podczas konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo-smaki regionów”, organizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego i Związek Województw RP. Patronat nad tym konkursem obejmują corocznie: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałkowie Województw. Na szczeblu regionalnym organizatorem (w naszym województwie) jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Konkurs ma na celu identyfikację i gromadzenie wiedzy o oryginalnych, regionalnych produktach żywnościowych, wytwarzanych tradycyjnymi metodami w gospodarstwach i przez lokalnych rzemieślników. Do konkursu zgłaszanych jest około 70 produktów i potraw tradycyjnych.
W spotkaniu uczestniczyli: Zbigniew Motyka ze wsi Wrzesiny (gm. Brzeźnica) - Masarnia Motyka, Marcin Wojnowski z Gospodarstwa Rolno-Agroturystycznego QZKO, Jadwiga Czerwczak - Lody Babci Mani, Jan Wróblewski - Pasieka „DEBORA”, producent oleju lnianego Czesław Towpik, Maria Wilk z "Browaru EDI”, Grzegorz Koza z Fisch Net oraz przedstawiciel Gospodarstwa Sadowniczego „Sad Solniki”.