Nagrody Lewiatana za rozwój przedsiębiorczości

Pobierz PDF
Uwaga: Wiadomość archiwalna. Nie wszystkie załączniki i linki mogą działać poprawnie.
Prezydent RP Bronisław Komorowski, Władysław Frasyniuk, Elżbieta Bieńkowska i Ewa Łętowska to tegoroczni laureaci Nagród Lewiatana, które wręczone zostały 15 maja podczas tradycyjnej gali w Filharmonii Narodowej. W uroczystości udział wzięła marszałek Elżbieta Polak.

Nagroda im. Władysława Grabskiego przyznawana jest osobistościom życia publicznego, które w sposób decydujący przyczyniły się do rozwoju przedsiębiorczości. Nagroda przyznawana jest osobie, która jak kiedyś Władysław Grabski, stara się dbać ekonomiczną siłę państwa i jego dobrą kondycję gospodarczą. W tym roku laureatem nagrody za wierność sobie i wyznawanym wartościom, za odpowiedzialne prowadzenie firmy oraz za odważne angażowanie się w sprawy publiczne został Władysław Frasyniuk, założyciel i współwłaściciel firmy FF Fracht Sp. z o.o, były działacz opozycji, były poseł.

Władysław Grabski, wybitny polityk gospodarczy okresu międzywojennego, w krótkim czasie doprowadził do uzdrowienia finansów publicznych, miał wielki wpływ na rozwój bankowości, systemu walutowego, wychodzącej z kryzysu gospodarki. Rozumiał, że silne państwo musi opierać się na zdrowej gospodarce. Reformator, wizjoner, sprawny polityk, w decydującym stopniu przyczynił się do położenia podwalin pod rozwój gospodarczy niepodległej Polski.

Nagroda im. Andrzeja Wierzbickiego przyznawana jest wyróżniającym się przedsiębiorcom, osobom nadającym styl polskiej przedsiębiorczości, kontynuującym jej najlepsze tradycje. Nagroda im. Andrzeja Wierzbickiego przyznawana jest osobie, która tworzy nie tylko dobrą, sprawnie zarządzaną firmę, ale odczuwa też potrzebę współuczestniczenia w działaniach na rzecz środowiska przedsiębiorców, wspierania dobrych inicjatyw gospodarczych i społecznych, ma wizję rozwijania odpowiedzialnego biznesu.

Nagrodę dla osobistości życia publicznego, która w sposób decydujący przyczyniła się do rozwoju przedsiębiorczości otrzymała Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Kapituła nagrodziła ją za skuteczne wdrażanie systemu racjonalnego inwestowania funduszy europejskich, dzięki którym modernizujemy Polskę i naszą gospodarkę.
Nagrodę specjalną zarząd PKPP Lewiatan przyznał prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu za konsekwencję w budowaniu Polski pełnej dialogu opartego na szacunku, spokoju i wiedzy.

Andrzej Wierzbicki, poseł, minister, działacz polityczny i gospodarczy, przemysłowiec, założyciel i szef Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów „Lewiatan”. Stworzył potężne lobby działające na rzecz ustanowienia jasnych reguł funkcjonowania gospodarki, skonsolidował krajowych przedsiębiorców. Zwolennik gospodarki zliberalizowanej, wywierał w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku duży wpływ na politykę gospodarczą rządu, zręcznie przeciwstawiając się silnym wówczas tendencjom etatystycznym. Był wielkim organizatorem gospodarki.

Nagrodę za odważne myślenie, przyznaną przez zarząd Konfederacji Lewiatan i Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, dostała prof. Ewa Łętowska, była Rzecznik Praw Obywatelskich, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011).

Drugą część wieczoru uświetniło wyjątkowe wydarzenie muzyczne – występ jednego z najwybitniejszych na świecie wirtuozów skrzypiec Shlomo Mintza. Mistrzowi towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej. Na tę okazję artysta przygotował niezwykłą interpretację „Czterech pór roku” Antonia Vivaldiego.

Zdjęcie pochodzi ze strony www.prezydent.pl. Jego autorem jest Łukasz Kamiński.


Gala Nagród Lewiatana - PROGRAM

 

19:00

Otwarcie Gali
prowadzenie: Grażyna Torbicka
 

 

19:20
 

Wystąpienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego
 

 

19:40

Ceremonia wręczenia Nagród Konfederacji Lewiatan

Nagrody wręczają:
Henryka Bochniarz – Prezydent Konfederacji Lewiatan
Henryk Orfinger – Przewodniczący Rady Głównej Konfederacji Lewiatan
Sławomir S. Sikora – Prezes Zarządu Citi Handlowy
 

 

20:15

Przerwa 
 

 

20:30

Antonio Vivaldi – Cztery pory roku (Le quattro stagioni) op. 8 nr 1-4
– Koncert nr 1 E-dur “Wiosna” (“La Primavera”) 
– Koncert nr 2 g-moll “Lato” (“L’Estate”) 
– Koncert nr 3 F-dur “Jesień” (“L’Autunno”) 
– Koncert nr 4 f-moll “Zima” (“L`Inverno”)

wykonawcy: Shlomo Mintz oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej
 

Zobacz również