Festiwal podróżników otwarty! [wideo]

Pobierz PDF
Odkryli cały świat nie ruszając się z miejsca! Jednym z głównych punktów Święta Województwa Lubuskiego 2017 był Festiwal Podróżników National Geographic. - Jest dużo do odkrycia w województwie lubuskim. U nas możecie się poczuć jak w prawdziwej bajce - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak otwierając spotkanie z Nelą Małą Reporterką. O jej wyprawach słuchał tłum zafascynowanych dzieci. A potem mała reporterka podpisywała swoje książki w namiocie woj. lubuskiego.

Festiwal Podróżników to impreza, która skupia najciekawszych globtroterów, sportowców, odkrywców, blogerów, fotografów i autorów książek. Można od nich usłyszeć i obejrzeć historie z najdalszych zakamarków świata, a także  wspólnie z nimi przeżyć opowiadane przygody jeszcze raz.- U nas można „złapać rybkę”, bo mamy 500 jezior. W  naszym regionie znajdują się też aż 252 zamki, pałace i dwory. Dzisiaj wspólnie odkrywajmy Lubuskie - zachęcała marszałek Elżbieta Anna Polak, która otworzyła festiwal.

Jako pierwsze zaplanowano spotkanie z Nelą Małą Reporterką. Festiwalowy namiot wypełnił się do ostatnich miejsc. Najmłodsi Lubuszanie wspólnie z nastoletnią dziennikarką ruszyli w świat jej książek i wypraw.
Nie mniej ciekawie było w kolejnej części dnia. Uczestnicy imprezy przekonali się m.in., że rowerem można przejechać przez najgłębsze, zamarznięte jezioro świata, a na zwiedzenia Australii wystarczy 8 dolarów w portfelu. Na etuzjastów przygody czekali:
* Jakub Rybicki i Paweł Wicher - podróżnicy, przyjaciele, którzy razem wybrali się w podróż na Grenlandię
* Busem przez świat - Karol, Ola i kolorowy busik, którym zwiedzili już 50 państw
* Mateusz Waligóra - dziennikarz National Geographic, który razem z fotografem Michałem Dzikowskim dokumentują nieodwracalne zmiany kultury, tradycji i miejsc w projekcie Before its gone
* Krzysztof Starnawski - polski sportowiec ekstremalny, płetwonurek, taternik
* Marcin Tomaszewski - teternik, członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie

Oprócz spotkań z gośćmi w ramach festiwalu odbyły się również projekcje filmów dokumentalnych National Geographic Channel. Wyświetlono np. dokument „Before the flood", którego współproducentem jest Leonardo DiCaprio, a producentem wykonawczym Martin Scorsese. Film inicjuje szeroką debatę na temat zmian klimatycznych na świecie. Na zakończenie filmowego dnia festiwalu zobaczyliśmy produkcję „Happy Olo”. Opowiada on historię Aleksandra Doby, który w wieku 67 lat udowodnił wszystkim, że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń i samotnie przepłynął Ocean Atlantycki.

Galeria: Festiwal Podróżników National Geographic

Zobacz również