Europa to My!

Pobierz PDF
W 2004 r. Polacy postanowili, że o lepszą przyszłość swoją i Europy chcą zadbać wspólnie, a nie samodzielnie. To właśnie kilkanaście lat temu zdecydowaliśmy się dołączyć do struktur europejskich. Dziś (23.06) na zielonogórskim deptaku odbył się happening „Europa to My” Lubuskie otwarte i tolerancyjne, mający pokazać jedność z Unią Europejską. To jeden z elementów odbywającego się w Zielonej Górze Święta Województwa Lubuskiego.

Od 2004 r. Polska dokonała prawdziwego skoku cywilizacyjnego. Widać to chociażby przejeżdżając przez województwo lubuskie, co możemy zrobić korzystając z trasy ekspresowej S3. Unijne pieniądze pozwoliły rozwinąć w naszym regionie m.in. społeczeństwo obywatelskie, a także nadrobić wiele infrastrukturalnych zaległości.

Zorganizowany dziś happening miał pokazać, że Lubuskie jest regionem otwartym na świat i integralną częścią wielkiej europejskiej rodziny. Wydarzenie było częścią obchodów Święta Województwa Lubuskiego. Grupa instrumentalistów, pod kierownictwem Wojciecha Pruszyńskiego wykonała hymn Unii Europejskiej „Oda do radości” w formie flash mob. W imprezie udział wziął również chór z parafii św. Urbana I w Zielonej Górze oraz studenci Wydziału Artystycznego Uniwersytety Zielonogórskiego. W trakcie happeningu rozdawano kapelusze w barwach Unii Europejskiej, a na jego zakończenie obsypano uczestników konfetti.

"Oda do radości" jest jednym z symboli nie tylko Unii Europejskiej, ale i całej Europy, ponieważ doskonale wpisuje się w ideę integracji i jednoczenia. Nawet wersja instrumentalna stanowi wyrażenie dążenia do wolności, suwerenności oraz solidarności krajów. Warto wiedzieć, że wprowadzenie hymnu Europy i Unii Europejskiej nie ma na celu zastępowania nim narodowych hymnów poszczególnych państw. Z założenia ma on stanowić pieśń jednoczącą, podkreślającą wspólne wartości. Lubuskie, jak cała Europa jest otwarte i tolerancyjne, stąd odniesienie się do utworu, który propaguje ideę braterstwa.

Galeria: "Europa to My" Lubuskie otwarte i tolerancyjne

Zobacz również