Uroczysta sesja sejmiku

Pobierz PDF
Tytuły Honorowych Obywateli Województwa Lubuskiego, Odznaki Honorowe za Zasługi dla Woj. Lubuskiego oraz nagrody w Konkursie Dziennikarskim im. Edwarda Mincera – to tematy uroczystej sesji Sejmiku Województwa, która odbyła się w sobotę w Filharmonii Zielonogórskiej. Sesja oficjalnie zainaugurowała obchody Święta Woj. Lubuskiego. - Święto regionu jest po to, aby się otworzyć na mieszkańców, żeby w sposób kreatywny i komunikatywny pokazać, co samorząd województwa tworzy dla naszego regionu – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

W sesji uczestniczyli – oprócz radnych Sejmiku i członków Zarządu Województwa – także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, poseł Krystyna Sibińska, senator Waldemar Sługocki, wicewojewoda Robert Paluch, prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, delegacje regionów partnerskich woj. lubuskiego z Ukrainy, Niemiec i Słowacji, a także przedstawiciele Polsko-Greckiej Izby Handlowej i wielu innych gości.

- Podczas Święta Województwa chcemy pokazać mieszkańcom i wszystkim gościom, to co u nas najpiękniejsze, bo wszyscy wiemy, że region lubuski smakuje wyjątkowo winem i miodem, a pachnie czarnym żużlem – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. – Mamy również niesamowite, nowoczesne atrakcje. Dbamy nie tylko o „zieloną krainę” i zrównoważony rozwój naszego regionu, ale także wspieramy nowoczesne innowacyjne technologie. Na zielonogórskiej starówce pojawiły się drony, marsjańskie pojazdy, automaty, przyjechała do nas Polska Agencja Kosmiczna. Ale również nasze parki naukowo-technologiczne pokazują, że warto było inwestować w infrastrukturę.

Marszałek podkreśliła, że święto regionu jest po to, aby się otworzyć na mieszkańców. – Po to, żeby w sposób kreatywny i komunikatywny pokazać, co samorząd województwa tworzy dla naszego regionu, bo samorząd województwa to my, mieszkańcy całego regionu. Rozmawiamy z mieszkańcami o przyszłości naszego regionu i co nas czeka – mówiła marszałek, zapraszając wszystkich na spacer po zielonogórskiej starówce, szlakiem świątecznych atrakcji.

Tytuły Honorowych Obywateli Województwa Lubuskiego odebrali podczas sesji prof. Tadeusz Kuczyński rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Zbigniew Izdebski pedagog i seksuolog oraz – pośmiertnie – Edward Mincer, dziennikarz i samorządowiec, którego tytuł odebrała jego Małżonka.

Odznaki Honorowe za Zasługi dla Woj. Lubuskiego zostały przyznane prezydentowi Zielonej Góry Januszowi Kubickiemu, przedsiębiorcy branży meblarskiej Andrzejowi Iwanickiemu, byłemu rektorowi poznańskiej AWF prof. Jerzemu Smorawińskiemu, lubuskiemu poecie Janowi Westlerowi a także dwóm instytucjom: zielonogórskiemu oddziałowi Związku Literatów Polskich i Lubuskiemu Teatrowi im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze.

Podczas sesji ogłoszono wyniki i wręczono nagrody dziennikarzom, którzy zwyciężyli w tegorocznej edycji Konkursu im. Edwarda Mincera „Samorząd Lubuski w Mediach 2017”. Nagroda główna trafiła w ręce dziennikarza Radia Zachód Macieja Noskowicza za audycję pt. „Drzonkowska perła”. Drugą nagrodę zdobył red. Leszek Kalinowski z Gazety Lubuskiej a trzecią nagrodę red. Piotr Bakselerowicz z Gazety Wyborczej.

 

Galeria: Uroczysta Sesja Sejmiku 2017

Zobacz również