O współpracy z Przewozami Regionalnymi

Pobierz PDF
Współpraca samorządu województwa z Przewozami Regionalnymi oraz rozkład jazdy pociągów na rok 2019 to główne tematy spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak i członek zarządu Alicji Makarskiej z przedstawicielami spółki: prezesem Krzysztofem Zgorzelskim oraz Krzysztofem Pawlakiem dyrektorem Oddziału Lubuskiego Spółki Przewozy Regionalne. Województwo Lubuskie posiada wieloletnie umowy ze spółką na realizację przewozów pasażerskich. W roku 2018 samorząd dofinansowuje przewozy kwotą 45,6 mln zł.
Podczas spotkania przedstawiciele spółki Przewozy Regionalne przedstawiły bardzo atrakcyjną, zupełnie nową ofertę:
 • „Poznaj Lubuskie na rowerze”: nowe połączenie Zielona Góra- Tuplice i z Tuplic do Parku Mużakowskiego nową ścieżką rowerową, do Łagowa na Lubuski Festiwal Filmowy - z Gorzowa i Zielonej Góry, na grzyby do Leszna Górnego i Pliszki - na Rzepin koło Budachowa, nad jezioro do Ośna i Pszczewa, do Lubska i Gubina wycieczka wzdłuż pogranicza.
Turystyczne pociągi zaopatrzymy w materiały promocyjne, przewodnika, wspólnie z gminami zorganizujemy imprezę. Przewozy Regionalne będą promować nową ofertę podczas dni lubuskich miast, Winobrania, Święta Województwa. Jest też oferta dla gmin dot. wspólnego biletu na pociąg i komunikację miejską.

Województwo Lubuskie jako organizator publicznego transportu zbiorowego posiada zawarte ze spółką Przewozy Regionalne dwie umowy wieloletnie na realizację przewozów kolejowych na terenie naszego województwa:

 • o świadczenie usług publicznych w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich z dnia 26.11.2015 r.;
 • nr DG.V.8063.7.2012 o świadczenie usług publicznych w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich wykonywanych na terenie województwa lubuskiego na odcinkach linii komunikacyjnych Wrocław – Głogów – Zielona Góra, Szczecin Główny – Zielona Góra z dnia 20.11.2014 r.

Zakontraktowana na rozkład jazdy 2017/2018 praca eksploatacyjna wynosi 2 996 639 pociągokilometrów i obejmuje dofinansowanie w wysokości 45 655 330 zł, w tym 5 700 000 zł ze środków Funduszu Kolejowego na naprawy i modernizacje taboru.

 Pociągi uruchamiane są na następujących liniach komunikacyjnych:

 • Kostrzyn - Gorzów Wlkp. - Krzyż - Poznań Gł.
 • Berlin-Lichtenberg - Kostrzyn - Gorzów Wlkp.
 • Zielona Góra - Zbąszynek - Gorzów Wlkp.
 • Nowa Sól - Zielona Góra - Zbąszynek - Poznań Gł.
 • Zielona Góra - Głogów - Wrocław Gł.
 • Zielona Góra - Rzepin - Kostrzyn - Szczecin Gł.
 • Zielona Góra - Rzepin - Frankfurt (Oder) - Berlin-Lichtenberg
 • Rzepin - Zbąszynek
 • Zielona Góra - Żary/Żagań - Węgliniec - Zgorzelec - Görlitz
 • Żagań - Żary - Forst (Lausitz)
 • Poznań Gł. - Krzyż - Dobiegniew - Szczecin Gł.

W kontekście poprawy oferty dla podróżnych w październiku 2017 roku powołano Zespół ds. nowej siatki połączeń w województwie lubuskim, w którego skład weszli zarówno przedstawiciele naszego urzędu, jak i pracownicy Oddziału Lubuskiego Przewozów Regionalnych. Celem prac zespołu jest m.in. wypracowanie możliwości zwiększenia liczby pociągów na poszczególnych liniach i optymalizacja kosztów ich uruchamiania przy akceptowalnym przez organizatora wzroście dofinansowania.

Dotychczas, w ramach zakontraktowanych środków na rok 2018, udało się uruchomić po jednej dodatkowej parze pociągów na liniach Zielona Góra - Gorzów Wlkp. oraz Zielona Góra - Żagań.

W związku z oczekiwaniami podróżnych w zakresie możliwości dojazdu w Karkonosze warto rozważyć uruchomienie pociągu weekendowego na trasie Zielona Góra - Jelenia Góra - Szklarska Poręba Górna i z powrotem umożliwiającego jednodniowe wyjazdy turystyczne w góry.

Zobacz również