Spotkanie online z przedstawicielami Gruzji

Pobierz PDF
W piątek (19 czerwca), odbyło się drugie z cyklu spotkań online dot. współpracy zagranicznej województwa lubuskiego. Rozmowy prowadzili Wioleta Haręźlak - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego wraz wicemarszałek Łukasz Porycki i Radosław Brodzik - Dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i EWT. W spotkaniu udział wziął Davit Gabaidze - Przewodniczący Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Adżarii (Gruzja).

- Bardzo dobrze wspominamy naszą wizytę w Batumi, waszą gościnność i przyjazny stosunek do Polaków. Rozmawialiśmy wtedy o współpracy pomiędzy regionami i pomiędzy Sejmikiem Województwa Lubuskiego i Radą Najwyższą Autonomicznej Republiki Adżarii. Dziękuję, że jesteście tacy otwarci na współpracę z naszym regionem. My już jesteśmy przyjaciółmi. Aktualnie mamy już gotowe projekty porozumień o współpracy. Pozostaje nam uzgodnić szczegóły umów i oficjalnie je zatwierdzić, podpisując uroczyście w województwie lubuskim. Na razie nie możemy się spotkać osobiście, ale jestem przekonana, że jak tylko granice zostaną otwarte i wznowione będą loty między naszymi krajami, to wielu mieszkańców województwa lubuskiego przyleci do Batumi - mówiła przewodnicząca.

Uczestnicy wideokonferencji rozmawiali o sytuacji epidemiologicznej w regionach. - Sytuacja w województwie lubuskim jest stabilna. W regionie jest 140 zarażonych koronawirusem, większość z nich już wyzdrowiała. Zarząd Województwa przeznaczył na walkę z Covid-19 i ze skutkami pandemii ok. 105 mln zł – poinformował Radosław Brodzik.

Władzom  Adżarii udało się dobrze zarządzać w czasie pandemii koronawirusa. Batumi wraz Tbilisi wchodzą w dziesiątkę miast na świecie, które najlepiej poradziły sobie z pandemią i mają najmniej zachorowań. W regionie Adżaria od 23 maja nie ma zachorowań, nie ma też obecnie ani jednej osoby chorej na Covid-19. - W całej Gruzji jest 895 przypadków zachorowań, 740 osób już wyzdrowiało, a zmarło tylko 14 osób. Od 1 lipca 2020 region uruchamia międzynarodowy ruch lotniczy i będzie przyjmować turystów z zagranicy. Czekamy na turystów z Polski – powiedział Davit Gabaidze, Przewodniczący Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Adżarii.

Strony uzgodniły, że będą częściej spotykać się w formie wideokonferencji i informować o sytuacji ekonomicznej, gospodarczej i epidemiologicznej w regionach.

Materiał: Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Galeria: Spotkanie online z przedstawicielami Gruzji

Zobacz również