Zdrowie kluczowe dla polskich regionów

Pobierz PDF
Marszałek Elżbieta Anna Polak i prof. Dawid Murawa
31. lipca pierwszy w Lubuskiem Konwent Marszałków. - Wybraliśmy problemy, które wymagają natychmiastowych działań samorządu i rządu. Jednym z nich jest ochrona zdrowia – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Już tylko tydzień dzieli nas od pierwszego Konwentu Marszałków w województwie lubuskim. 31. lipca w Lubniewicach spotkają się marszałkowie i przedstawiciele szesnastu polskich województw, przedstawiciele instytucji krajowych i europejskich, samorządów lokalnych oraz eksperci, którzy rozmawiać będą o najważniejszych sprawach dla Polek i Polaków. - O naszym zdrowiu w czasie globalnego zagrożenia epidemiologicznego i światowym kryzysie gospodarczym – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.  - Wybraliśmy problemy, które wymagają natychmiastowych działań – nie tylko ze strony samorządu, ale przede wszystkim rządu polskiego. To jest ochrona zdrowia! Jesteśmy w trakcie pandemii COVID-19 i szykujemy się  na drugą falę, ale pandemia też nie może przesłonić nam innych problemów z finansowaniem ochrony zdrowia. Dlatego właśnie zaprosiliśmy osoby, które mają najwięcej do powiedzenia w tym zakresie  - zapewnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Gościć będziemy zastępcę dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka. Niestety swojej obecności do tej pory nie potwierdził Minister Zdrowia.

O finansownaiu ochrony zdrowia

Wśród ekspertów w tym bloku tematycznym znalazł się m.in. prof. Dawid Murawa - prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, który mówić będzie m.in. o pogorszeniu dostępności do świadczeń medycznych.  – Problemem jest diagnostyka podejrzanego o nowotwór. Ten proces wydłużył się średnio o 4 tyg. w stosunku do czasu przed pandemią. To w wielu przypadkach stanowi realne zagrożenie – wyjaśnia profesor. Jego wystąpienie podczas konwentu poświęcone będzie także niedoszacowaniu wyceny procedur medycznych. Z badań wynika, że wycena procedur jest mocno zaniżona. Przykład: leczenie pacjenta onkologicznego kosztuje 56 tys. zł, a NFZ wycenia je na 15 tys.! - Wyjątkowo niski jest schemat finansowania onkologii w Polsce. To poziom 96 euro na osobę, gdzie chociażby w Czechach jest to poziom 147 euro (Czesi na poziomie 96 euro byli w roku 2011 r.), a w Niemczech 287 euro. Natomiast Ministerstwo Zdrowia przedstawia ciągły wzrost nakładów na onkologię  w Polsce – wyjaśnił. Zaznaczył, że pandemia nie jest jedynym zagrożeniem dla zdrowia. Śmiertelność z powodu chorób nowotworowych jest wielokrotnie wyższa niż z powodu pandemii.

Wyzwania i problemu polskiego systemu ochrony zdrowia

O finansowaniu ochrony zdrowia w Polsce mówić będzie także Marek Wójcik - pełnomocnik zarządu ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich. - W województwie lubuskim w zakresie ochrony zdrowia zrobiono wiele i widać owoce tych zmian. Jednak system ochrony zdrowia w Polsc,e w pandemii czy bez niej jest w trudnej sytuacji, która będzie jeszcze gorsza – wyjaśnił. Zaznaczył, że przed wyzwaniami stoją samorządy, które zarządzają jednostkami ochrony zdrowia. - Przed nami problemy ze zobowiązaniami szpitali, które od wielu lat rosną i obecnie są najwyższe od 15 lat. Na szczęście województwo lubuskie praktycznie nie ma tego problemu, ale pozostałe regiony już tak  - podkreślał. Zwrócił także uwagę na spadek dochodów samorządów terytorialnych. - Wpływy z CIT-u mocno spadły więc samorządy będą w bardzo trudnej sytuacji, co też może się odbić na systemie ochrony zdrowia – przekonywał. Podczas konwentu jego wystąpienie dotyczyć będzie także finansowania polskiej ochrony zdrowia, wysokości kontraktów – korekt do nich, przyszłości sieci szpitali. – To ważne w kontekście planowania na poziomie samorządów, które zarządzają jednostkami ochrony zdrowia. To ważne w kontekście inwestycji, w kontekście tworzenia Regionalnych Programów Operacyjnych – zaznaczył.

Gośćmi bloku poświęconego ochronie zdrowia będą także: prof. Krzysztof Pyrć, kierownik pracowni wirusologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Jacek Smykał - kierownik Klinicznego Oddziału Zakaźnego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Fundusze na zdrowie

Z ochroną zdrowia związany będzie także pierwszy blok obrad. - W pierwszym bloku będziemy rozmawiać o programie odbudowy Europy i nowej perspektywie. Swoją obecność potwierdziła już Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Program odbudowy ma służyć przede wszystkim poprawie wrażliwości i odporności systemu ochrony zdrowia nie tylko w Polsce, ale w Europie, bo pandemia odkryła deficyty w publicznej ochronie zdrowia – poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Galeria: Zapowiedź Konwentu Marszałków w Lubniewicach

Zobacz również