Galeria „O” jak optymizm

Pobierz PDF
Obrazy z wystawy artystycznej
14 lipca br. z inicjatywy Społecznego Ruchu ds. Zrównoważonego Rozwoju Oddziału Onkologicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze powołano Galerię Artystyczną „O” („o” jak onkologia i optymizm). Inicjatorem galerii jest Roman Czarnecki uczestnik Ruchu. Przedsięwzięcie zrealizowano przy ogromnym wsparciu Zielonogórskiego Ośrodka Kultury i akceptacji Zarządu Szpitala oraz zaangażowaniu lokalnych sponsorów: Compensy TUVIG, Bosch Car Serwis, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, S.C. Żejmo&Sitecki, Kwiaciarni „Kuźnia zapachów” i Drukarni Forti Pawła Urbańskiego.

Pierwszymi pracami jakie można obejrzeć w szpitalnej galerii są obrazy zielonogórskiego artysty, Władysława Klępki. W niedawno odremontowanym kompleksie Oddziału Onkologii rozmieszczono na korytarzach ponad dwadzieścia barwnych obrazów z pejzażami.  Autor wernisażu to artysta, który wykonuje swoje kompozycje ciekawą techniką  z użyciem papieru barwnego ręcznie czerpanego, wyczarowując pejzaże z kolorowymi kwiatami i zielonymi polami z niepowtarzalnym urokiem ptaków.

Celem utworzenia Galerii „O” jest między innymi propagowanie arteterapii – jednej z metod terapeutycznych poprzez kontakt ze sztuką. Leczenie, w tym przypadku poprzez plastykoterapię, malarstwo otwiera wnętrze chorej duszy. Pozwala pacjentowi, który jest bardzo często zamknięty w swojej chorobie i w samotności, „odfrunąć” do świata uczuć i emocji. Te obrazy nie mają za zadanie zapełnić ścian oddziału, ale przede wszystkim wypełnić myśli i dusze cierpiących pacjentów. Kolorowy obraz pomaga efektywnie w osiągnięciu równowagi psychicznej i psychofizjologicznym relaksie. Nie ulega wątpliwości, że dzieła zielonogórskiego artysty pomogą pokonać lęki, wzmocnią wiarę we własne siły i pobudzą wyobraźnię, ekspresję fantastyczną u pacjentów tutejszego oddziału.

Arteterapia poprzez malarstwo zapobiega pesymizmowi i postawie negacji sytuacji, w jakiej znajduje się pacjent onkologiczny, pozwala mieć nadzieję. I taką nadzieję mają pacjenci, że to nie ostatnia taka inicjatywa Społecznego Ruchu ds. Zrównoważonego Rozwoju Oddziału Onkologicznego w naszym Szpitalu.

Galeria zdjęć

Lokalizacja

Zobacz również