Szpital w Zielonej Górze wstrzymuje przyjęcia na intensywnej terapii

Pobierz PDF
Szpital Uniwersytecki wstrzymuje przyjęcia do Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii z powodu zakażenia koronawirusem u jednego z lekarzy

W związku ze stwierdzeniem u lekarza Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii zakażenia SARS-CoV-2 od 12 sierpnia 2020 r. wstrzymuje się do odwołania przyjęcia do Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Wstrzymuje się także przyjęcia związane z zabiegami planowanymi i pilnymi oraz przyjęcia pacjentów powiązane z koniecznością wykonania znieczulenia w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.  

W związku z powyższym natychmiast zebrał się w szpitalu sztab kryzysowy, aby opracować zasady dalszego postępowania. Po konsultacji m.in. z dr hab. n. med. Anna Manią – konsultantem wojewódzkim ds. chorób zakaźnych, lek. med. Wojciechem Świtałą  - konsultantem wojewódzkim ds. anestezjologii i intensywnej terapii, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej   Dorotą Baranowską oraz zespołem ds. zakażeń szpitalnych ustalono procedury, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom i personelowi oraz zapobiegnięcie dalszemu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

W tym celu postanowiono:

- w trybie pilnym opracować listę personelu, który  ze względu na bezpośredni kontakt z zakażonym w ciągu kilku ostatnich dni będzie musiał poddać się co najmniej 7-dniowej kwarantannie

- wykonać testy wszystkim pacjentom i personelowi medycznemu z tzw. kontaktu

- wstrzymać do odwołania przyjęcia do Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, przyjęcia związane z zabiegami planowymi i pilnymi oraz przyjęcia pacjentów powiązane z koniecznością wykonania znieczulenia z uwagi na mocno ograniczoną kadrę anestezjologiczną (kwarantanna lub oczekiwania na wynik testu)

- przekazać pacjentów z OIOM do okolicznych szpitali

- stworzyć „czysty” zespół anestezjologiczny na wypadek konieczności przeprowadzenia pilnych zabiegów

- zawiesić do odwołania działanie Centrum Urazowego

- przeprowadzić czynności dezynfekujące na OIOM

O sprawie powiadomieni zostali: Powiatowa i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Wydział Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych, Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego oraz Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

    

Zobacz również