Pięć lat Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze

Pobierz PDF
Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze obchodzi piątą rocznicę powstania, a 10 lat ma Lubuski Szlak Wina i Miodu. – To wyjątkowa wizytówka naszego regionu i unikalne miejsce na mapie polskiego winiarstwa – mówi pomysłodawczyni oraz inicjatorka budowy Centrum marszałek Elżbieta Anna Polak.

Pierwszy historyczny krzew na samorządowej winnicy marszałek Elżbieta Anna Polak posadziła w kwietniu 2013 roku. Stało sie to na działce Łukasza Chrostowskiego z Winnicy Equus, który jako pierwszy z 13. winiarzy rozpoczął nasadzenia. Marszałek posadziła króla białych szczepów czyli rieslinga.

Realizacja inwestycji pod nazwą Lubuskie Cenytrum Winiarstwa rozpoczęła się 28 kwietnia 2015 roku, wmurowaniem aktu erekcyjnego. Już po kilku miesiącach Centrum zostało udostępnione lokalnym winiarzom oraz turystom. 9 października 2015 r. LCW oficjalnie rozpoczęło działalność. Dziś pełni funkcję reprezentacyjną, turystyczną, rekreacyjną i muzealną. Jest także doskonałą bazą naukowo-dydaktyczną.

Przez ostatnie pięć lat LCW wyrobiło swoją markę, stając się organizatorem wielu cyklicznych wydarzeń, warsztatów winiarskich, konferencji czy jarmarków nawiązujących charakterem do wina i lokalnych produktów kulinarnych. – To miejsce pozwala nam na integrację środowiska winiarskiego, wspieranie edukacji w zakresie uprawy winorośli na Ziemi Lubuskiej i turystyczną promocję lokalnych winnic. Właśnie tu bije serce odradzających się lubuskich tradycji winiarskich – podkreśla marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak i przypomina, że Centrum nie powstałoby bez partnerstwa i współpracy wielu środowisk, w szczególności winiarzy, lubuskich szkół wyższych czy regionalnych muzeów.

Sam obiekt Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze jest bardzo nowoczesny, wyposażony w multimedia i przystosowany do obsługi turystów niepełnosprawnych. Wewnątrz Centrum, a także na terenach do niego przylegających, zlokalizowana jest ścieżka dydaktyczna poświęcona historii uprawy winorośli i produkcji wina, obfitująca w ciekawostki dotyczące enologii i tradycji winiarskich Lubuskiego.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne organizowane przez LCW

- Winobranie na Winnicy Samorządowej (wrzesień)

- Lubuskie Miodobranie (wrzesień)

- Święto Lubuskiego Młodego Wina (listopad)

Powiązane wiadomości

Zobacz również