Lubuskie Talenty – 340 stypendystów!

Pobierz PDF
Aż 340 nazwisk znalazło się na liście tegorocznych stypendystów programu Lubuskie Talenty na rok szkolny 2020/2021. To kolejna edycja konkursu, w którym poszukiwaliśmy uczniów podstawówek i liceów uzdolnionych w kierunku przedmiotów ścisłych oraz języków obcych.

- Przyznaliśmy 140 stypendiów dla szkół podstawowych –  o 40 więcej niż w ubiegłym roku oraz 200 stypendiów dla licealistów - też o 40 więcej.  Wsparcie otrzyma poza tym 213 nauczycieli, bo każdy musi mieć opiekuna dydaktycznego. Najlepsi posiadają aż 7 stypendystów pod opieką. Za każdego stypendystę nauczyciel otrzymuje 100 zł miesięcznie przez 10 miesięcy – tłumaczyL wicemarszałek Łukasz Porycki na konferencji prasowej, na której poinformował o tegorocznej edycji Lubuskich Talentów.

W Lubuskiem nie brakuje zdolnych uczniów, ponieważ pomimo podniesienia wymagań, które dotyczyły poziomu średniej ocen (5,33), wpłynęło ponad 700 zgłoszeń. Spośród nich komisja wyłoniła najlepszych, czyli tych wyjątkowo uzdolnionych w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatycznych lub języków obcych.

- Pieniądze planuję tak spożytkować, żeby zgłębić nauki biologiczne i chemiczne. Zakupię odpowiednie pomoce naukowe i literaturę i chciałabym pojechać też na obóz naukowy. Mam nadzieję, że to pomoże mi się dostać na studia – cieszy się ze stypendium Julia Świątek z III LO Zielona Góra.

Stypendyści z podstawówek otrzymają przez 600 zł przez 10 miesięcy, czyli 6 tys. zł. W ręce licealistów powędruje 800 zł przez 10 miesięcy, czyli 8 tys. zł. Przez ten cały czas uczniowie będą podlegać opiece nauczyciela.

- Drugi raz otrzymałem stypendium. Pierwsze zostało przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego i pomoce naukowe, a to planuje przeznaczyć na zajęcia dodatkowe – przekonuje Piotr Stachurski z SP 11 Zielona Góra.

- Poprzez program chcemy wyrównać szanse dzieci i młodzieży w województwie lubuskim po to, aby uczniowie mogli rozwijać swoje pasje i zdolności. Europejski Fundusz Społeczny kładzie nacisk, aby promować te przedmioty dydaktyczne, które mają przyszłość. Innym rodzajem wsparcia pozostaje wsparcie szkolnictwa zawodowego. Ten projekt za 170 mln realizujemy od 4 lat – mówi Łukasz Porycki

„Lubuskie Talenty” są współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

 
#FunduszeEuropejskie #FunduszeDlaPolski #FunduszeDlaLubuskiego

Galeria zdjęć

Zobacz również