Lubuska kultura w dobie pandemii

Pobierz PDF
Epidemia koronawirusa mocno uderzyła w wiele branż, ucierpiała m.in. kultura. Niemniej lubuskie filharmonie, teatry, biblioteki oraz muzea nie składają broni i starają się działać na maksymalnych, możliwych obrotach. Pomaga im w tym samorząd województwa.

– Wsparliśmy jednostki kultury kwotą 500 tys. zł, dzieląc ją między placówki. Jako samorząd mamy obowiązek zabezpieczyć środki niezbędne do utrzymania obiektów i z tego zadania się wywiązujemy - podkreśla wicemarszałek Łukasz Porycki.

Samorząd województwa pod swoimi skrzydłami ma kilkanaście jednostek kultury. Obecnie działają one na podstawie rządowych obostrzeń, które funkcjonują od 7 listopada. Przede wszystkim chodzi tu o zamknięcie się na odwiedzających i widzów. Niemniej jednostki kultury nie składają broni. Przystosowały się do aktualnej sytuacji i część swojej działalności przeniosły do świata wirtualnego. Wystarczy spojrzeć na np. Filharmonię Zielonogórską. Orkiestra symfoniczna uczestniczy w próbach online, których transmisje można swobodnie śledzić. W internecie obejrzymy również wystawy muzealne, czy też spektakle teatralne. O widzów zabiegają także biblioteki, transmitując na żywo organizowane wydarzenia.

Staramy się o pieniądze centralne

Samorząd województwa wspiera jednostki kultury z własnego budżetu, ale pieniędzy szuka także na zewnątrz. – Wnioskowaliśmy o pieniądze do programu rządowego. Bardzo nam przykro, że premier Gliński wstrzymał wypłatę potrzebnych środków. Jeżeli chodzi o Lubuski Teatr jest to 500 tys. zł, a teatr w Gorzowie Wlkp. 300 tys. zł. Te środki są bardzo potrzebne, aby instytucje mogły prowadzić działalność w internecie. Aby przedstawienia były najwyższej jakości – tłumaczy wicemarszałek Łukasz Porycki.

Przypomnijmy, że według obecnych ustaleń jednostki kultury mają być zamknięte co najmniej do 27 grudnia. Dodajmy, że przez to wciąż nie doczekaliśmy się otwarcia zmodernizowanego Muzeum Ziemi Lubuskiej. Prace kosztowały ponad 20 mln zł i choć inwestycja od kilku tygodnia jest gotowa, aby przyjmować Lubuszan, realną datą otwarcia wydaje się dopiero początek przyszłego roku. 

Zobacz również