Zagroda Młyńska - pierwszy taki remont od 200 lat!

Pobierz PDF
Pandemia nie zatrzymała modernizacji Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu. Prace idą pełną parą i obecnie przeniosły się m.in. na dach muzeum. W sumie remont będzie kosztował prawie 9 mln zł.

- Prace realizowane są etapami, ale zmiany są już widoczne. Dzięki remontowi muzeum zyska na atrakcyjności, a Lubuszanie i goście spoza województwa zyskają kolejny powód, aby je odwiedzić - mówi wicemarszałek Łukasz Porycki.

Na remont muzeum „zrzucili się” samorząd województwa (1,6 mln zł) i UE (7,3 mln zł). To spore środki, które pozwolą równie wiele zrobić. Prace rozpoczęły się w zeszłym roku. To pierwsza tak duża inwestycja prowadzona w Zagrodzien Młyńskiej od niemalże 200 lat.

Po zakończeniu modernizacji na cele ekspozycyjne i edukacyjne zostanie przeznaczony parter i część piwnicy budynku młyńskiego. W wyremontowanych i profesjonalnie zaaranżowanych pomieszczeniach będą realizowane m.in. inicjatywy takie jak: Mały etnograf, Skąd pochodzę, Tajemnice malowanej skrzyni, czy też Wycinanki ludowe.

Obecnie w ramach inwestycji wykonano wzmocnienie fundamentów, odtworzono drenaż wewnętrzny i zewnętrzny. Wylano też pierwszą warstwę posadzki w piwnicach. Poza tym wymieniono drewnianą konstrukcji ryglową, której stan zachowania zagrażał stabilności budynku. Prace należało wykonywać etapami z zachowaniem najwyższej ostrożności.

W tej chwili trwają roboty przy wypełnianiu pól ryglowych oraz wymianie dachu. W specjalistycznej pracowni stolarskiej konserwacji poddawana jest za to drewniana stolarka okienna i drzwiowa, a także ganki. Trwają także prace przy rekonstrukcji koła młyńskiego, który lata temu został zdemontowany ze względów bezpieczeństwa budynku. 

Budynki zyskały już nowe pokrycia dachowe. Ponadto trwają prace konserwacyjne przy elewacji oraz wewnątrz przy remoncie ścian i posadzek. W ramach inwestycji zaplanowano dodatkowo odrestaurowane ogrodzenia i utwardzenie dziedzińca. Po zakończeniu robót budowlanych podjęte zostaną działania zmierzające do całkowitej modernizacji wystaw stałych i plenerowych w Zagrodzie Młyńskiej. Udostępniona będzie część młyńska, która do tej pory była zamknięta ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną.  Zaplanowano także opracowanie wirtualnego spaceru.

Zobacz również