Bez barier przy porodach rodzinnych

Pobierz PDF
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie likwiduje bariery związane z porodami rodzinnymi. Od 29 grudnia 2020 r. osoba towarzysząca nie musi na własną rękę wykonywać testów na obecność koronawirusa. Szpital przejmuje na siebie wszystkie procedury i koszty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa rodzącej, osobie jej towarzyszącej i personelowi w trakcie porodów rodzinnych.

- W związku z pandemią od czerwca  osoba, która chciała towarzyszyć rodzącej musiała posiadać przy sobie negatywny wynik testu na koronawirusa – tłumaczy lek. Krzysztof Kaczmarek, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz Diagnostyki i Leczenia Niepłodności. - Badanie kosztowało 430 zł, a jego wynik był ważny 5 dni. Ciąża i poród z samej swojej natury są procesami, w przypadku których trudno precyzyjnie określić  termin ich zakończenia. Tym samy część osób rezygnowała z uczestniczenia w porodzie rodzinnym. Teraz to się zmieni.

Teraz osobie, która będzie chciała towarzyszyć kobiecie rodzącej szpital sam będzie wykonywał testy. Wystarczy razem z rodzącą (lub być przez nią zgłoszonym) zgłosić się na ginekologiczną izbę przyjęć. Tam będzie przeprowadzony tzw. szybki test. Jego wynik znany jest już po upływie kwadransa od pobrania wymazu. Negatywny – pozwoli na uczestniczenie w porodzie rodzinnym. 

Szpital nie obciąża osoby badanej kosztami przeprowadzenia testu.

Zobacz również