Faustyna Kotłowska Sportowcem bez Barier w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego

Pobierz PDF
Faustyna Kotłowska Sportowcem bez Barier w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego
9 stycznia 2021 r., decyzją Kapituły w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat, tytuł „Sportowca Bez Barier Roku 2020” otrzymała paralekkoatletka Faustyna Kotłowska.

Młodziutka zawodniczka Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "START" dołączyła do tych, którzy przeszli do historii najstarszego i najbardziej prestiżowego polskiego plebiscytu. Statuetkę Czempiona odebrała z rąk Anny Lewandowskiej. Ogromny talent Faustyny Kotłowskiej został dostrzeżony także przez Polski Zawiązek Lekkoatletyki – na początku grudnia zawodniczka została laureatką nagrody „Złote kolce”, prestiżowego wyróżnienia, o którym śnią wszyscy lekkoatleci. Miniony sezon może zatem zaliczyć do jak najbardziej udanych. W trakcie tegorocznych 48. Paralekkoatletycznych Mistrzostw Polski Faustyna Kotłowska pobiła rekordy świata w kat. F64 w pchnięciu kulą (10,35 m) i w rzucie dyskiem (36,53 m).

Faustyna Kotłowska do paraolimpijskiego sportu trafiła w 2017 roku. Oddanie i ogromny zapał do pracy przyniosły efekty już w 2018 roku, kiedy to podczas mistrzostw Europy w Berlinie Kotłowska wywalczyła brązowy medal w rzucie dyskiem bijąc swój życiowy rekord. Rok później w szwajcarskim Nottwil zdobyła 2 złote medale mistrzostw świata juniorów – w pchnięciu kulą i w rzucie dyskiem. Była to świetna rozgrzewka przed ubiegłorocznymi Paralekkoatletycznymi Mistrzostwa Świata w Dubaju – tam wywalczyła srebrny medal w kuli, brąz w dysku i kwalifikację na igrzyska paraolimpijskie w Tokio.

Do tej pory trzech zawodników GZSN „START” zostało zwycięzcami w kategorii Sportowiec bez Barier Plebiscytu Przeglądu Sportowego byli to:

Tytuł: Niepełnosprawny Sportowiec Roku:

2004 – Tomasz Blatkiewicz (LA)

2013 – Mateusz Michalski (LA)

2015 – Bartosz Tyszkowski (LA)

2020 – Faustyna Kotłowska (LA)

Źródło: Biuro Prasowe Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

Zobacz również