Obradował Związek Województw RP

Pobierz PDF
26 marca br., w trybie zdalnym obradował Związek Województw Rzeczypospolitej Polski. Lubuskie reprezentowała marszałek Elżbieta Anna Polak, która jest członkiem zarządu ZWRP.

Marszałkowie rozmawiali m.in. o możliwościach wspólnej promocji Polskich Regionów. Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Lubuskie w ubiegłym roku promowało się u sąsiadów i zachęcało do odwiedzin. Byliśmy widoczni na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, na Pomorzu Zachodnim i na Śląsku.  w tym roku też planujemy taką kampanię. Jednak wspólna promocja to świetny pomysł – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

 

Podczas obrad przyjęto stanowiska w sprawie planowanych zmian zapisów ustawy dotyczącej listy produktów tradycyjnych, w sprawie zmian przepisów prawa w zakresie gospodarki odpadami. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących wskazania i utworzenia tzw. miejsc spełniających warunki magazynowania odpadów.  Marszałkowie przyjęli także stanowisko w sprawie dostosowania przepisów ustawy z dnia 3 kwietnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. 2020, poz. 694) do obowiązującego stanu prawnego. Przepisy prawa w aktualnie obowiązującym brzmieniu, nie pozwalają regionalnym funduszom rozwoju na działanie w sposób szybki i efektywny w zakresie pomocy finansowej udzielanej polskim przedsiębiorcom.

Przyjęto także stanowisko w sprawie wsparcia samorządów Województw w zakresie wydawanych przez Ministerstwo Finansów decyzji dotyczących zwrotu części oświatowej subwencji ogólnej oraz wprowadzenia systemowych zmian dotyczących sposobu naliczania części oświatowej subwencji ogólnej.

Do pobrania

Zobacz również