Zmiany w Szpitalu Uniwersyteckim. Odchodzi prof. Dawid Murawa

Pobierz PDF
Fot: Paweł Wańczko/Lubuskie.pl
Prof. Dawid Murawa, chirurg ze Szpitala Uniwersyteckiego, kończy pracę w Zielonej Górze. Powody swojej decyzji i jej wpływ na przyszłość lecznicy wyjaśnił na konferencji prasowej 8 października 2024 r.

Podczas wtorkowej (8 października 2024 r.) konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim, za wieloletnie działania na rzecz poprawy opieki medycznej w regionie dziękował profesorowi wicemarszałek województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski.

– Dziękuję, że jest z nami pan profesor, który od wielu lat budował bardzo istotny z punktu widzenia szpitala i nauk medycznych obszar związany z szeroko pojętą onkologią, szczególnie chirurgiczną. Chciałbym serdecznie podziękować panu profesorowi za to, że poświęcił wiele swojego wysiłku i lat, żeby ten obszar wynieść na poziom właściwy dla szpitala klinicznego. Pan profesor zapowiedział odejście ze szpitala, przyjął nowe wyzwania, nową misję, o której pewnie sam powie – powiedział wicemarszałek.

– Pan profesor Murawa jest jedną z osób, za którą wcześniej ze dwa lata jeździłem po różnych konferencjach, nakłaniając go do tego, żeby podjął pracę w naszym szpitalu. I to na trudnych warunkach infrastrukturalnych i sprzętowych, bo taki był wtedy czas. Staramy się realizować różnego rodzaju zakupy i procedury, które wprowadzał pan profesor, mimo że nie zawsze były one refundowane – mówił dr Marek Działoszyński, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Profesor opuszcza szpital, ale nie uczelnię

Prof. Dawid Murawa kieruje Klinicznym Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego, jest także kierownikiem Katedry Chirurgii i Onkologii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego dalszy rozwój zawodowy wiąże się z ofertą pracy na szczeblu europejskim. – Część z państwa pewnie wie, że od pewnego czasu jestem radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. W działaniach zawodowych pojawia się coraz więcej propozycji dotyczących powiązanych z Wielkopolską struktur Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu, gdy uczestniczyłem w Kongresie Chirurgii Onkologicznej w Antwerpii, takie rozmowy były prowadzone. Nie chcę jeszcze za dużo mówić na ten temat, natomiast rzeczywiście te propozycje, które otrzymałem, powodują, że jest to sytuacja, w której podjąłem taką decyzję. Nie jest to spowodowane konfliktem z panem prezesem, bo cały czas normalnie rozmawiamy. Będę miał spotkanie z rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego odnośnie do działań uczelnianych, w jakim zakresie zabezpieczyć katedrę i możliwość współpracy z nią, czego dowodem jest to, że w najbliższym czasie będą finalizowane doktoraty dwóch osób związanych właśnie z tą katedrą – tłumaczył dr hab. n. med. Dawid Murawa, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

– Chcę podziękować za te kilka lat, w trakcie których pan profesor zrobił bardzo dużo. Nie rozstajemy się w złej atmosferze – pan profesor chce przyjąć na siebie inne zadania. Ale będzie nas wspomagał w obszarze kadrowym, także operacyjnym. Zostaje również katedra na Collegium Medicum – wiem, że trwają rozmowy z rektorem na temat aktywności pana profesora na polu naukowym – powiedział prezes Marek Działoszyński.

Onkologia w Zielonej Górze będzie nadal rozwijana

Wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski przyznał, że informacja o odejściu prof. Murawy wzbudziła niepokój pacjentów. – Stąd też obecność na konferencji pana prezesa i pana dyrektora ds. medycznych, dlatego że nie tylko władze województwa, ale i Szpital Uniwersytecki od wielu lat realizuje wiele przedsięwzięć z zakresu inwestycyjnego, ale także personalnego, mającego na celu pozyskać odpowiednio wykwalifikowaną kadrę, która będzie skutecznie zmagać się z różnego rodzaju chorobami cywilizacyjnymi, bo obok chorób kardiologicznych nowotwory są problemem, z którym każdy szpital, każde województwo, zmaga się w sposób szczególny – mówił Sebastian Ciemnoczołowski.

Województwo Lubuskie jest w trakcie procedowania projektu Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii. Będzie to największa inwestycja w historii regionu w obszarze ochrony zdrowia. Na ten cel zostanie przeznaczone dofinansowanie – 242 mln z Funduszu Medycznego. Kolejną inwestycją będzie projekt złożony do Krajowego Planu Odbudowy – przebudowa budynku „L” Szpitala Uniwersyteckiego.

– Szpital ma opracowaną wieloletnią strategię rozwoju zaakceptowaną przez radę nadzorczą, Zgromadzenie Wspólników, a także Radę Klinicystów szpitala – wyjaśnił prezes Szpitala Uniwersyteckiego. – Realizujemy ją zgodnie z zapisami, a także możliwościami finansowymi, które pojawiają się w danym momencie. Warto wskazać KPO, a także środki ministerialne. Aplikujemy do różnego rodzaju konkursów, żeby zdobyć środki na budowę, remonty, doposażenie czy wyposażenie w sprzęt i oczywiście pozyskiwanie kadry – mówił prezes.

To czołowy ośrodek leczenia nowotworów

Prof. Dawid Murawa przypomniał, jakie są dotychczasowe osiągnięcia w zakresie leczenia nowotworów w Szpitalu Uniwersyteckim. – Kiedy obejmowałem oddział, mieliśmy 40 przypadków pierwotnego raka piersi leczonych na oddziale. To był poziom szpitala powiatowego. W tym roku będzie to 400 przypadków. To jeden z istotnych wskaźników uzyskiwania zwiększonego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w ramach karty DILO czy też wyznacznik m.in. tego, by korzystać z możliwości referencyjności. Kolejny przykład to rak jelita grubego – myślę, że w tym roku zbliżymy się do 200 przypadków. Jak na możliwości oddziału, który ma 28 łóżek, jest to apogeum. Pracujemy także nad innymi nowotworami, które w polskim systemie mają mniejsze znaczenie, co prawdopodobnie wynika z ogólnych problemów leczenia tych nowotworów w Polsce i trudno odnosić to stricte do Zielonej Góry. Chcę zwrócić uwagę, że troszkę przez przypadek Szpital Uniwersytecki stał się wiodącym ośrodkiem leczenia chorób nowotworowych wątroby – zarówno przerzutowych, jak i pierwotnych. Jesteśmy dzisiaj ośrodkiem, który wykonuje znacznie więcej procedur niż ośrodki w znacznie większych miastach, mimo że nie mamy oddziału transplantologii – wyliczał prof. Murawa i zapewnił, że w Zielonej Górze pozostaje zespół, który będzie rozwijał placówkę.

– Mamy w tej chwili pięciu onkologów specjalistów, dwóch, którzy lada moment będą onkologami i których pan profesor kształcił, więc będziemy starali się „unieść” dalej tę onkologię w sensie chirurgii onkologicznej, niestety cały czas pracując na „żywym organizmie”, bo szpital cały czas się zmienia. Liczę na to, że będziemy mieli w końcu chirurgię onkologiczną, a oprócz tego chirurgię ogólną – dodał lek. Antoni Ciach, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego.

Prof. Dawid Murawa pozostanie w Szpitalu Uniwersyteckim do końca 2024 roku.

Galeria: Sytuacja kadrowa w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze

Powiązane wiadomości

Zobacz również