
Dyrektorka Biura Zamiejscowego UMWL z siedzibą w Gorzowie Wlkp. Natalia Burdz została Pełnomocniczką ds. równości. Nowej pełnomocnik pogratulował marszałek Sebastian Ciemnoczołowski.
Wcześniej funkcję tę, od czerwca 2024 r. pełniła dyrektorka Departamentu Instytucji Zarządzającej UMWL Sylwia Pędzińska. Ze względu na zadania i przyspieszenie w wydatkowaniu funduszy unijnych zadania zostały powierzone Natalii Burdz. Nowa pełnomocnik przedstawiła plany i zadania, wskazując, że ma dużo pomysłów. Zaznaczyła, że miała już okazję współpracować z wieloma paniami z Rady. – Znam was, często razem działałyśmy w części północnej województwa, w biurze zamiejscowym. – Moją misją jako pełnomocniczki jest równość szans i solidarność społeczna – podkreślała.
Funkcja pełnomocnika ds. równości jest powoływana w województwie od 2010 roku, jako pokłosie pierwszego Lubuskiego Kongresu Kobiet.
W piątek, 10 października 2025 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego odbyło się posiedzenie Rady Kobiet Województwa Lubuskiego. Sebastian Ciemnoczołowski po raz pierwszy jako nowy Marszałek Województwa Lubuskiego spotkał się z członkiniami Rady. Jak podkreślał podczas posiedzenia, jest otwarty na inicjatywy i projekty Rady. Zaznaczył, że istotnym jest temat związany z dyskryminacją różnych grup społecznych w różnych przestrzeniach oraz ochrona zdrowia, wskazując na problemy związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży.
Jakie zadania ma rada?
Rada jest społecznym organem doradczo-konsultacyjnym dla Marszałka Województwa Lubuskiego w zakresie monitoringu i analizy potrzeb kobiet w regionie lubuskim w obszarach dotyczących edukacji, zdrowia, rynku pracy, polityki prorodzinnej, społecznej i senioralnej oraz podnoszenia świadomości dotyczącej równego traktowania.
Do głównych zadań Rady Kobiet należy m.in. diagnoza sytuacji kobiet w województwie lubuskim, analiza polityk w regionie względem kobiet, edukacja mieszkańców w zakresie równości, wspieranie kampanii i akcji społecznych w zakresie równouprawnienia osób w zakresie płci, wyznania, narodowości, niepełnosprawności oraz kampanii prozdrowotnych, analizowanie potrzeb w tym zakresie, prowadzenie inicjatyw wspierających wejście lub powrót kobiet na rynek pracy. A także monitorowanie działań w województwie lubuskim w zakresie realizowania polityki rodzinnej, polityki społecznej i senioralnej.
Praca w Radzie Kobiet Województwa Lubuskiego ma charakter społeczny i nieodpłatny. W skład Rady wchodzą osoby działające na rzecz mieszkańców województwa lubuskiego. Panie podzielone są na zespoły, w których odbywa się praca.
Jesteśmy gotowe do współpracy
Obecna rada powołana została 11 grudnia 2024 r. W tym czasie odbyły się 3 posiedzenia. Panie zaangażowane były w wiele inicjatyw i uczestniczyły w 44 wydarzeniach zarówno regionalnych jak i ogólnopolskich, m.in. Salon Słowa w Zielonej Górze, Kobiecy dialog z przeszłością w Gorzowie Wlkp., Festiwal Kobiet „Kolory Życia” w Nowej Soli, Tydzień Bibliotek w Szczańcu, V Gra terenowa Śladami Powstania Wlkp. w Starym Polichnie. Przedsatwicielki rady uczestniczyły również w Ogólnopolskim Forum Rad Kobiet w Wałbrzychu oraz XVII Ogólnopolskim Kongresie Kobiet w Katowicach.
Podczas spotkania panie wielokrotnie powtarzały, że są blisko ludzi, mają ogromny potencjał oraz ogromne możliwości.