Wielki finał festiwalu folkloru

Pobierz PDF
festiwal folkloru
Międzynarodowy Festiwal Folkloru – Oblicza Tradycji nie dał się epidemii i odbył się w zmienionej formule. Koncert galowy obejrzała marszałek Elżbieta Anna Polak, która podziękowała wszystkim za to, że festiwal odbył się mimo trudnego czasu.

- Z wielką radością, jak co roku, patronuję międzynarodowemu festiwalowi, który jest marką regionu lubuskiego. Regionu kolorowego, otwartego i roztańczonego. W tym roku nasz festiwal jest wyjątkowy, jest pandemiczny, ale dlatego właśnie, ze szczególną troską i starannością dopełniliśmy wszystkiego, by się odbył, bo bez kultury żaden naród nie istnieje – podkreśliła marszałek Elżbieta Anna Polak. I dodała: -  Nasi tancerze z całego świata, jak z co roku, zawirowali, zakręcili, roztańczyli cały region lubuski. Bardzo się cieszę, że są z nami online. Dziękuję wszystkim tancerzom, instruktorom tańca, animatorom kultury, że jesteście z nami. Bądźcie z nami do końca świata i o jeden dzień dłużej!

Na scenie, na telebimie zaprezentowały się zespoły z m.in.: Algierii, Nepalu, Senegalu i kilkunastu regionów Polski. Gospodarzem był oczywiście niezmiennie Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa.

Nagrodę publiczności zdobył Zespół Tańca Ludowego Pruszkowiacy z Pruszkowa. II miejsce przypadło Zespołowi Pieśni i Tańca Perła z Ukrainy, a III trafiło do Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby. W tym roku nie obyło się bez niespodzianki. Nagrodę specjalną od anonimowego fundatora otrzymał dziecięcy zespół Perła z Ukrainy.

W porównaniu do ubiegłych edycji zmieniła się formuła Festiwalu, bo wydarzenie zyskało charakter onlinowy. Programy artystyczne zaproszonych zespołów prezentowane były na telebimach, a także w przestrzeni internetowej. Dodatkowo zorganizowany został Folkojarmark przy Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze.

O festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Folkloru OBLICZA TRADYCJI to interdyscyplinarna i kompleksowa inicjatywa prezentująca różnorodność tradycji kulturowych polskich regionów w zestawieniu z tradycjami kultur Europy i świata. Jej celem jest twórcza konfrontacja efektów pracy grup zajmujących się promocją własnego dziedzictwa kulturowego – muzyki, śpiewu, tańca, obrzędów i zwyczajów prezentowanych w formie pokazów scenicznych. Zadanie zakłada przybliżanie zjawisk kultury poprzez formy tradycyjne. Ten historyczny projekt rozwija ideę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru organizowanego od 1964 r. w Zielonej Górze, który stanowi jedną z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Poprzez cykl wydarzeń takich jak koncerty, animacje, seminarium integracyjne i ekspozycje rękodzieła stanowi on płaszczyznę wymiany poglądów na temat konieczności ochrony, promowania form i funkcji niematerialnego dziedzictwa w życiu współczesnym jako nawiązanie do zaleceń Konwencji UNESCO z 2003 r. Przedstawia on panoramę dokonań twórców z różnych kręgów.

Galeria: Oblicza Tradycji - Międzynarodowy Festiwal Folkloru

Zobacz również