U progu jesieni

Pobierz PDF
Wydarzenie
Zespoły artystyczne, rzemieślnicy, twórcy ludowi, winiarze prezentowali swoją pracę i pasje podczas tradycyjnej imprezy „U progu jesieni” w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze Ochli. W niedzielnym spotkaniu, 20 września, udział wziął wicemarszałek woj. lubuskiego Łukasz Porycki.

Przewodnim hasłem tegorocznej imprezy był len, kukurydza i wino. Wydarzenie „U progu jesieni” wzbogaciły występy zespołów folklorystycznych, kiermasz win i sadzonek winorośli, rzemiosła, rękodzieła i produktów regionalnych, warsztaty i konkursy dla dzieci. W przestrzeni muzealnej wsi (z wykorzystaniem plenerowych ekspozycji i narzędzi) zaprezentowano szereg działań i prac związanych m. in. z  pozyskiwaniem lnu, wyrobem włókna, tłoczeniem oleju, zbiorem kiści winogron i tłoczeniem soku gronowego na wino oraz tradycyjnymi pracami gospodarskimi przy kukurydzy. Gościom przygrywała kapela „Wióry lecą”.

Podczas imprezy, po raz ósmy, przeprowadzony został konkurs “Z winną nutą w tle” - na wina gronowe i owocowe oraz domowe zakąski. Jury złożone m.in. z pracowników Muzeum Ziemi Lubuskiej i wicemarszałka Łukasza Poryckiego wskazało najlepsze wina i produkt regionalny.

Odbył się też Bukowiński festiwal Nauki. Podczas wykładów przybliżono tematykę bukowińską, jej historię i kulturę.

Wydarzenie uświetniło widowisko „Łupaczka z tańcem” czyli żniwa kukurydziane po bukowińsku w wykonaniu bukowińskiego zespołu „WATRA” z Brzeźnicy.

 

Zdjęcia: Muzeum Etnograficzne w Ochli

Galeria zdjęć

Zobacz również