Pensjonariusze Domu Kombatanta pod opieką gorzowskich lekarzy

Pobierz PDF
Znamy stan zdrowia pensjonariuszy DPS, którzy trafili do oddziału zakaźnego Szpitala w Gorzowie Wlkp. Wykonano im specjalistyczne badania. Ich wyniki potwierdzają, że stan pacjentów jest średniociężki stabilny.

Wszystkim pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej Dom Kombatanta w Zielonej Górze przetransportowanym do oddziału zakaźnego Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. wykonano badania biochemiczne krwi, podczas których analizuje się skład osocza krwi. Badania biochemiczne krwi dają lekarzowi informacje o funkcjonowaniu prawie wszystkich narządów i gruczołów, ocenę stanu nawodnienia i odżywienia pacjenta. Wyniki tych badań potwierdzają, że stan zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 pacjentów z Zielonej Góry jest średniociężki stabilny.

Z uwagi na stan zdrowia jednego z mężczyzn, w środę (7 października) wystąpiła u niego konieczność przeprowadzenia pilnego zabiegu operacyjnego. Z uwagi na specyfikę i konieczny zakres operacji lekarze z Gorzowa starali się skierować pacjenta do innego specjalistycznego ośrodka. Po spotkaniu się z odmową w kilku szpitalach poza województwem lubuskim, medycy z Gorzowa sami - z zachowaniem wszystkich niezbędnych środków ostrożności - przeprowadzili zabieg na bloku operacyjnym Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

W oddziale zakaźnym gorzowskiego szpitala obecnie przebywa 95 pacjentów, w tym 66 pensjonariuszy Domu Kombatanta w Zielonej Górze, ewakuowanych w niedzielę 4 października. W poniedziałek, 5 października zarząd szpitala poinformował, że stan przyjmowanych pacjentów wskazuje na zaniedbania w zakresie opieki pielęgniarskiej m.in. odleżyny, otwarte rany i in. Stwierdza także znaczny brak w indywidualnej dokumentacji medycznej np.: zleceń konsultacji, co przy utrudnionym kontakcie z pacjentami utrudnia personelowi medycznemu ustalenie stanu zdrowotnego tych osób. W związku z tym zarząd szpitala zwrócił się do wojewody z prośbą o pilne zwołanie konsylium lekarskiego z udziałem konsultantów wojewódzkich w zakresie: chorób zakaźnych, geriatrii, chorób wewnętrznych i ds. pielęgniarstwa w zakresie opieki długoterminowej w celu dokonania oceny stanu klinicznego i opracowania standardu leczenia i pielęgnowania. Szpital przekazał wczoraj informację o śmierci jednej z pacjentek. Przyczyną była niewydolnośc oddechowa.

Zobacz również