Rodzice wcześniaków w grupie "0"

Pobierz PDF
inkubatory
Szpitale w Zielonej Górze i Gorzowie podejmują działania mające na celu umożliwienie wcześniakom stałego kontaktu z mamami.

Matki wcześniaków hospitalizowanych w Oddziale Noworodkowym z Pododdziałem Intensywnej Opieki Nad Noworodkiem Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. będą mogły zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Dzięki temu będą mogły odwiedzać w szpitalu swoje dzieci bez żadnych przeszkód. To konsekwencja decyzji ministra zdrowia, na mocy której matki dzieci przebywających na noworodkowych OIOM-ach zostały włączone do tzw. grupy zero. Będą szczepione zgodnie z procedurą zgłaszania niemedycznych (administracyjnych) pracowników sektora ochrony zdrowia.

Matki, które spełniają wymagania powinny pobrać ze strony www.szpital.gorzow.pl (zakładka Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID) oświadczenie i formularz zgody na przetwarzanie danych osobowych. Następnie należy je wypełnić i przesłać do szpitala na adres rejestracja@szpital.gorzow.pl skan tego dokumentu. Szpital ustali termin szczepienia i poinformuje o nim mamę małego pacjenta.

Nowe rozwiązanie ma pomóc utrzymać więź między matką a noworodkiem. Do tej pory rodzice wcześniaków od personelu oddziału intensywnej terapii nad noworodkiem dostawali zdjęcia swoich pociech.  Jednak specjaliści podkreślają, że dla dzieci, których życie płodowe zakończyło się zbyt wcześnie kontakt z matką ma nie tylko znaczenie emocjonalne, ale także bardzo pozytywnie wpływa na terapię wcześniaka.

By maluchy mogły być z mamami

O wcześniaki i ich matki dba także Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. Dzięki pomocy dr n. med. Agaty Kuszerskiej, kierownik Klinicznego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, udało się wygospodarować pomieszczenie, w którym matki mogą spędzać czas ze swoimi pociechami-wcześniakami z oddziału neonatologii. - Pokój hotelowy ma umożliwić kontakt matki z dzieckiem ponieważ z uwagi na sytuację epidemiologiczną boimy się wpuszczać osoby z zewnątrz. Przy przyjęciu robimy mamie jednorazowy test antygenowy, wtedy przez przynajmniej tydzień może przebywać z dzieckiem - mówi lek. med. Marzena Michalak-Kloc, szefowa oddziału dla wcześniaków.

Zobacz również