Akademia Producenta: Podsumowanie szkoleń

Pobierz PDF

Jak skutecznie promować produkty regionalne? Na to pytanie odpowiedział cykl szkoleń, w którym udział wzięli np. lubuscy rękodzielnicy i usługodawcy. W ramach akcji "Akademia Producenta" odbyły się cztery szkolenia. - Systematycznie przybywa wyrobów tradycyjnych w naszym regionie, które da się np. sprzedawać z gospodarstwa rolnego. Jako samorząd województwa staramy się wspierać lokalnych producentów w ich działalności oraz działaniach promocyjnych. Robimy to m.in. poprzez merytoryczne wsparcie, dając okazję do rozmów z ekspertami – mówi wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Jeszcze w lutym Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego ruszyło z cyklem tematycznych warsztatów. W ramach „Akademia Producenta” zorganizowano cztery bezpłatne spotkanie, które w związku z epidemią i w trosce o zdrowie uczestników odbyły się w formule on-line. Akademia okazała się świetnym pomysłem, bo w zajęciach wzięło udział blisko 100 osób, co pokazuje, że zainteresowanie tematem w regionie całkiem jest spore.

Uczestnicy mieli szansę dowiedzieć się o dofinansowaniach i dopłatach dla producentów rozpoczynających oraz tych już prowadzących działalność. Sprawdzili możliwości, jakie daje Rolniczy Handel Detaliczny (RHD). Eksperci podpowiedzieli, kto ma prawo prowadzić działalność nierejestrowaną, a także zaprezentowali zasady prowadzenia gospodarstw w systemie rolnictwa ekologicznego i produkcji żywności ekologicznej. Ze szkoleń najliczniej skorzystały grupy pszczelarzy, rękodzielników i osoby związane z prowadzeniem ekologicznych gospodarstw rolnych. Każdy z uczestników po zajęciach otrzymał możliwość skonsultowania powstałych wątpliwości, bądź doprecyzowania niektórych zagadnień na specjalnych konsultacjach z prowadzącymi szkolenie.

Tematy zrealizowanych szkoleń można znaleźć [TUTAJ]. Dodajmy, że wciąż istnieje możliwość udostępnienia materiałów szkoleniowych producentom, którzy są zainteresowani danym zagadnieniem, a nie mogli uczestniczyć w spotkaniu. Wystarczy napisać na maila sekretariat@lcpr.pl, bądź zadzwonić pod numer 68 326 74 01. Zachęcamy również, aby pod wskazany adres wysyłać propozycje tematów szkoleń, którymi producenci byliby zainteresowani. Warto przypomnieć, że w dalszym ciągu Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego we wtorki organizuje bezpłatne konsultacje prawnicze, a także doradztwo z zakresu RHD, MOL, SB oraz działalności pozarolniczej i środków pomocowych z PROW 2014-2020. Dodatkowo od kwietnia 2021 roku będzie można uzyskać poradę eksperta w zakresie księgowym i podatkowym. Poza tym nieustannie działa Bazarek Lubuski – targowisko on-line (grupa na Facebooku), gdzie można wesprzeć lubuskich producentów i kupić oferowane przez nich, najwyższej jakości produkty.

Zobacz również