„E-lubuskie” w budowie

Pobierz PDF
Załatwianie urzędowych spraw bez wychodzenia z domu to coś więcej niż odległa idea. To wirtualna rzeczywistość, która rodzi się na naszych oczach. W tym biegu udział bierze także samorząd województwa. Spotkaniu dotyczącym możliwości stworzenia Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych przewodniczył dziś członek zarządu Marcin Jabłoński. Mowa o rozwiązaniu, które pozwoli wprowadzić zupełnie nowe e-usługi dostępne dla Lubuszan.

W ramach przedsięwzięcia rozważana jest budowa m.in. Regionalnego Węzła Informacji Przestrzennej – GIS oraz elektronicznych usług świadczonych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Dzięki projektowi mógłby powstać także np. wojewódzki system do wideokonferencji, który umożliwiłby spotkania bez konieczności czasochłonnych podróży.

Można powiedzieć, że celem przedsięwzięcia jest zapewnienie dostępu do usług, danych i wiedzy dla mieszkańców. Aby sięgnąć po to ma wystarczyć urządzenie z dostępem do sieci. E-usługi miałyby być świadczone np. przez jednostki medyczne, regionalne samorządy oraz oczywiście Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele departamentów UMWL, którzy mają wpływ na powstanie nowego systemu. Chodziło o omówienie możliwości połączenia niektórych działań projektowych oraz ustalenie planu prac na najbliższy czas.

Galeria: Lubuskie Centrum Cyfrowych Usług Wspólnych

Zobacz również