Gdzie znajduje się krawędź postępu technologicznego?

Pobierz PDF
Na pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy dzisiejszego webinarium, w którym udział wzięli naukowcy, przedsiębiorcy oraz samorządowcy. W dyskusję, jako uczestnicy jednego z paneli, włączyli się również członkowie zarządu Marcin Jabłoński i Tadeusz Jędrzejczak. Przyczółkiem do organizacji seminarium stał się projekt Regionalnego Węzła Infrastruktury Informacji Przestrzennej Województwa Lubuskiego.

Pierwsze z cyklu webinariów

W pierwszej części webinarium, poświęconej naukowym zagadnieniom obserwacji ziemi poprzez konstelacje satelitarne, uczestnicy zostali poinformowani o aktualnych projektach związanych z wdrażaniem nowoczesnego monitoringu przestrzennego. Prelegentami były wybitne, światowej klasy osobowości z dziedziny nauk o obserwacji ziemi.

W drugiej części pierwsze skrzypce grali samorządowcy, którzy przedstawili plan realizacji projektu „Regionalny Węzeł Infrastruktury Informacji Przestrzennej Województwa Lubuskiego jako narzędzie monitorowania zmian w zagospodarowaniu przestrzennym województwa wraz z e-usługami (RWIIP_WL)”. Zaprezentowano plan wdrożenia tego unikatowego na skalę kraju projektu. Aby jednak wszystko się udało niezbędny jest udział wszystkich samorządów województwa, dlatego tym bardziej cieszy wsparcie wielu regionalnych samorządowców. Wciąż czekamy na deklaracje włodarzy pozostałych powiatów, miast i gmin.

- Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy podczas epidemii potwierdza, jak ważne są nowoczesne technologie, w tym nowe e-usługi. Udowodniliśmy, że aby sprawnie działać niekoniecznie trzeba się spotykać bezpośrednio. Bardzo ważne jest dla nas zapewnienie szerokiego dostępu do kompleksowej oferty usług realizowanych przez internet oraz cyfryzacji wielu zbiorów - przekonywał członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak.