Skansen w Ochli ma nowy młyn wodny

Pobierz PDF
Gdy sytuacja epidemiczna pozwoli na otwarcie muzeów, odwiedzającym skansen w Ochli ukaże się nowy Młyn z Sądowa. Budynek jest już prawie skończony i robi duże wrażenie.

W stworzeniu budynku swój udział ma m.in. samorząd woj. lubuskiego, który wsparł inwestycję finansowo kwotą ponad 30 tys. zł. - Cały czas walczymy z epidemią, ale staramy się także robić wszystko, aby wspierać lubuską kulturę. Cieszę się, że mogliśy pomóc w realizacji tej niezwykłej inwestycji - mówi wicemarszałek Łukasz Porycki.

Prace nad budową młyna wodnego zaczęły się jeszcze pod koniec 2019 r. Powstaje on nad brzegiem strumienia Galina. Obecnie budynek jest już prawie skończony, posada m.in. drewniane koło, wprawiane w ruch za pomocą wody. Dodajmy, że młyn jest współczesnym obiektem, którego konstrukcja inspirowana jest zabytkowym obiektem, zlokalizowanym w miejscowości Sądów.

Budynek pochodził z II połowy XIX wieku, obecnie po oryginalnej konstrukcji w Sądowie pozostały jedynie niewielkie ślady. Na terenie Muzeum podczas rekonstrukcji zastosowano współczesne rozwiązania techniczne w postaci np. przeszklonych elementów ścian. W przygotowaniu jest również przeszklenie najniższego poziomu obiektu, gdzie dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, turyści będą mogli zobaczyć część mechanizmu oraz napęd w pełnej okazałości podczas pracy, w bezpiecznych warunkach.

Galeria zdjęć

Zobacz również