Filharmonia Zielonogórska się zmienia. Trwa modernizacja budynku

Pobierz PDF
W pierwszym kwartale tego roku zakończy się pierwszy etap rozbudowy i modernizacji Filharmonii Zielonogórskiej. Zarówno muzycy, jak i goście doczekają się wielu zmian.

W sierpniu 2019 r. podpisano umowę na rozbudowę i modernizację budynku Filharmonii Zielonogórskiej. - Zakończenie projektu planujemy na koniec 2021 roku, natomiast zakończenie prac budowlanych na 30 marca 2021 r. - mówi wicemarszałek Łukasz Porycki. - Modernizcja i rozbudowa obiektu pozwoli na unowocześnienie i podnieniesie jego standardu - dodaje.

Goście i muzycy Filharmonii Zielonogórskiej będą zadowoleni

W ramach realizowanej inwestycji, budynek Filharmonii Zielonogórskiej zostanie przystosowany do potrzeb ochrony p.poż., zgodnie z postanowieniem Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży. Przebudowana i zmodernizowana zostanie kanalizacja deszczowa i sanitarna budynku.

Zmiany odczują również muzycy oraz goście filharmonii. Sala Koncertowa zyska nową klimatyzację. Powstanie zapadnia dla dużych instrumentów muzycznych. Przebudowany zostanie magazyn na instrumenty muzyczne.

Zmiany dotkną również Sali Kameralnej. Galeria zostanie dostosowana do potrzeb orkiestry - wyposażone będą garderoby. Remontu doczeka się też instalacja wodno–kanalizacyjna.

Natomiast w budynku administracyjno–hotelowym przebudowane zostanie pomieszczenie parteru na hall, foyer, kasę biletową, recepcję, wc i pomieszczenie socjalne. Restauracja zyska przestrzeń wielofunkcyjną, w tym Kawiarnię Melomana z wyposażeniem.

Poza tym zmieni się też wejście do budynku. Przebudowane zostaną główne drzwi do Sali Koncertowej, a także drzwi do klatki schodowej oraz części holu na szatnię dla słuchaczy.

 

  • Całkowity koszt projektu: 6,2 mln zł (brutto)
  • Dofinansowanie ze środków UE (RPO): 4,5 mln zł
  • Wkład własny: 1,7 mln zł.

 

Dodatkowe pieniądze dla lubuskiej kultury

Filharmonia Zielonogórska nie jest jedyną instytucją kultury, która może liczyć na wsparcie finansowe. 1 czerwca 2020 r. w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze wicemarszałek Łukasz Porycki oraz członek zarządu Marcin Jabłoński podpisali aneksy do umów realizowanych ze środków Unii Europejskiej. 4 mln dodatkowego wsparcia przeznaczone zostanie (poza wspomnianą Filharmonią Zielonogórską) na modernizację i rozbudowę Teatru w Gorzowie Wlkp. oraz Filii Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. - Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu. To ważne wsparcie dla instytucji kultury w trudnym czasie pandemii koronawirusa.

 

Więcej na ten temat wsparcia finansowego dla lubuskich instytucji kultury przeczytasz w artykule pt. Lubuskie inwestuje w kulturę


 

Galeria zdjęć

Zobacz również